Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

«Λύτρωση» με Μ’ Μποκανί!!

Έστω και στις καθυστερήσεις, κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Κορτράικ η Αντερλχτ. Οι «μωβέ» επικράτησαν με 1-0 στο «Κονστάν Βαν ντε Στοκ», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Jupiler league, χάρη στο τέρμα του Μ’ Μποκανί και ξέφυγαν στην κορυφή από τη δεύτερη Ζούλτε Βάρεγκεμ στο +4, παραμένοντας το απόλυτο φαβορί και την κατάληψη της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου, ενόψει των πλέι οφ.Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στη έκτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ για τη συμμετοχή στο Europa League.

Οι δυο φορές κυπελλούχοι Ευρώπης ήταν σαφώς ανώτεροι, όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν νωρίτερα τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Οσον αφορά τη φετινή έκπληξη, "κόλλησε"στην έδρα της, παραχωρώντας 0-0 στη Σταντάρ Λιέγης και "κυνηγάει" με λιγότερες πιθανότητες την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Αντίθετα, οι πρώην πρωταθλητές παρέμειναν στην ένατη θέση, όμως εντός των θέσεων για τα πλέι οφ του Europa League.