Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

Μπορντό… on fire!!

Μπορντό… on fire
Την εξαιρετική περίοδο που διανύει επιβεβαίωσε ακόμα μια φορά η Μπορντό. Οι Γιρονδίνοι επικράτησαν στο «Σαμπαν Ντελμάς» της Μαρσέιγ με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και δείχνουν πανέτοιμοι να διεκδικήσουν ό, τι καλύτερο μπορούν.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ήρεμα, με τις δύο ομάδες να μην πετυχαίνουν κανένα τέρμα. Ωστόσο στο 52’ ο Γκουφράν ήρθε να δώσει τη λύση για τους γηπεδούχους με το «χρυσό» (όπως αποδείχθηκε) τέρμα του.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Μπορντό νικήτρια και εδραιωμένη στη δεύτερη θέση, ενώ από την άλλη οι Μασσαλοί, που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μεντέζ στο τελευταίο λεπτό, έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν μόνοι πρώτοι.

Φυσικά χαμόγελα επικρατούν πλέον και στη Λιόν καθώς με τη νίκη-δώρο της Μπορντό, παραμένουν σε θέση… οδηγού στο γαλλικό πρωτάθλημα.