Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

Brasileiro: Υποβιβάστηκε η Παλμέιρας!! (videos)

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Παλμέιρας υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.
Στην 36η από τις 38 αγωνιστικές του Brasileiro οι «βερντάο» ήθελαν τη νίκη στην έδρα της Φλαμένγκο και συνδυασμό αποτελεσμάτων, ώστε να διατηρήσουν ελπίδες σωτηρίας. Προηγήθηκαν στο 63ο λεπτό με το Βινίτσιους και η Φλαμένγκο έμεινε με δέκα παίκτες στο 83’ λόγω αποβολής του Πάολο Σέρτζιο, αλλά ο Βάγκνερ Λοβ ισοφάρισε στο 88’. Φυσικά, ο πρώην επιθετικός της Παλμέιρας δεν πανηγύρισε το γκολ. Την ίδια ώρα, η Μπαΐα κέρδισε με 1-0 την Πόντε Πρέτα χάρη σε γκολ του πρώην χάφ του Άρη, Νέτο, στο 81ο λεπτό και η Πορτουγκέζα έφερε ισοπαλία 2-2 με την Γκρέμιο, οπότε ο σύλλογος των οκτώ πρωταθλημάτων υποβιβάστηκε και μαθηματικά. Αναφορικά με τον αγώνα που καταδίκασε την Παλμέιρας, οι «λούσα» προηγήθηκαν με 2-0, πριν ισοφαρίσουν οι Αντρέ Λίμα και Ζε Ρομπέρτο με γκολ στο 73ο και στο 77ο λεπτό, αντίστοιχα.
Αντίθετα, η Φλουμινένσε πραγματοποίησε τη φιέστα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αν κι έχασε με 2-0 από την Κρουζέιρο ύστερα από πέναλτι του Βάλντερ Μοντίγιο στο 23ο λεπτό και του καλύτερου γκολ της ημέρας στο 46’ από τον Έλμπερ. Από την πλευρά της, η Σάο Πάολο κατέβαλε με 2-1 τη Ναούτικο και εξασφάλισε «εισιτήριο» για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες. Ο τερματοφύλακας Ροτζέριο Σένι σημείωσε το νικητήριο γκολ με πέναλτι στο 71ο λεπτό, ενώ ο Λουίς Φαμπιάνο είχε ισοφαρίσει νωρίτερα το 1-0 του Ελιέρσε. «Ανάσα» πήρε η Σπορτ Ρεσίφε, κερδίζοντας με 2-0 την Μποταφόγκο. Επίσης, ο Ροναλντίνιο πέτυχε γκολ στις καθυστερήσεις και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 της Ατλέτικο Μινέιρο με την Ατλέτικο Γκοϊανένσε. Τέλος, η Κορίνθιανς επιβλήθηκε με 2-0 της Ιντερνασιονάλ, λίγες εβδομάδες πριν από το Μουντιάλ Συλλόγων.