Πέμπτη 10 Ιανουαρίου 2013

Μόνος του… και όλοι τους!

Το 3/3 έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Top 16 της Euroleague καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μπάμπεργκ με 90-83, για τον Ε’ όμιλο της διοργάνωσης.

Μόνος του… και όλοι τους
Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές στο Top 16 της Euroleague πέτυχε η ΤΣΣΚΑ με αντίπαλο την Μπάμπεργκ, στη Μόσχα. Οι γηπεδούχοι αν και δυσκολεύτηκαν πήραν το θετικό αποτέλεσμα (90-83) κάνοντας το απόλυτο στον Ε’ όμιλο.

Η διαστημική εμφάνιση του Μπόστιαν Νάχμπαρ (35 π.) δεν ήταν τελικά αρκετή για το γερμανικό σύλλογο ο όποιος αν και έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη στην φάση των «16», λύγισε στο τέλος.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χριάπα ο οποίος σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Με τον Νάχμπαρ να πραγματοποιεί διαστημική εμφάνιση στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης στη Μόσχα, η Μπάμπεργκ κατάφερε όχι μόνο να κοντράρει στα ίσια τους γηπεδούχους αλλά και να πάρει προβάδισμα οκτώ πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο (38-46). Ο Σλοβένος φόργουορντ έκανε πράγματα και θαύματα φτάνοντας σε 20 λεπτά τους 19 πόντους με 5/6 τρίποντα και 2/4 δίποντα. Το ίδιο… ζεστή ήταν και η ομάδα του γενικότερα η οποία είχε 11/17 τρίποντα (64%). Ωστόσο οι παίκτες του Μεσίνα με μίνι αντεπίθεση στο τέλος της περιόδου έτρεξε σερί 7-0 μειώνοντας στο ημίχρονο σε 45-46.

Οι Μοσχοβίτες μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ροκάνισαν τη διαφορά με τον Κρίστμας και μάλιστα πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους, 53-48. Με 8-0 απάντησε η Μπάμπεργκ για το 53-56. Από εκεί και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου οι ομάδες βάδιζαν μαζί, με τον Παπαλουκά να δίνει στην εκπνοή του δεκαλέπτου προβάδισμα τριών πόντων 57-54, στην ομάδα του. Η ΤΣΣΚΑ διατήρησε το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο, με τους φιλοξενούμενους διαρκώς να πλησιάζουν αλλά να μην καταφέρνουν να περάσουν μπροστά. Ο Χριάπα ήταν αυτός που «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του στο τελευταίο λεπτό όταν με τρίποντο διαμόρφωσε το 88-81. Ο Τζάκσον έκανε το τελικό 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 45-46, 67-64, 90-83

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17 (9 ασίστ), Μίτσοφ 4, Τζάκσον 5, Σοκόλοφ, Κρστιτς 14, Ζόζουλιν, Βορόνοφ, Κρίστμας 17 (4), Κάουν 10 (7 ριμπάουντ), Χριάπα 19 (14 ριμπάουντ), Πονκρασόφ , Παπαλουκάς 4 (1)

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον 12 (2), Γκόλντσμπερι 9 (3), Νάχμπαρ 35 (6), Τάντα 2, Ρίχτερ, Σμιντ 1, Νιούμαν 2, Τζέικομπσεν 8 (7 ριμπάουντ), Γκαβέλ, Ζίρμπες 12 (7 ριμπάουντ), Ογκίλβι 2