Τετάρτη 27 Μαρτίου 2013

Χέρι-χέρι Βέλγοι και Κροάτες!

Ο Εντουάρντο στο 87’ λύτρωσε τους Κροάτες που επικράτησαν 2-1 στην Ουαλία και συνεχίζουν να συγκατοικούν στην κορυφή του Α’ Ομίλου με τους Βέλγους που κέρδισαν 1-0 τα Σκόπια στις Βρυξέλλες.

Χέρι-χέρι Βέλγοι και Κροάτες
Βέλγοι και Κροάτες δεν στραβοπάτησαν ούτε την 6η αγωνιστική και συνεχίζουν να συγκατοικούν στην κορυφή του πρώτου ομίλου μετά τα 1-0 και 1-2 επί των Σκοπίων και Ουαλίας αντίστοιχα. Σερβία-Σκοτία 2-0 στο άλλο ματς του ομίλου. Δείτε αναλυτικά τι έγινε σε όλα τα παιχνίδια.

Α’ Όμιλος, 6η αγωνιστική

Σερβία-Σκωτία 2-0
(59’,65’Τζούρισιτς)

Το τελειωτικό χτύπημα στους Σκοτσέζους έδωσαν οι Σέρβοι που επικράτησαν 2-0 στο Βελιγράδι. Το σκορ άνοιξε ο Τζούρισιτς στο 59’ και έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 (65’) που ήταν και το τελικό σκορ. Οι «πλάβι» διατήρησαν τις λιγοστές ελπίδες για την κατάληψη εκ των δύο πρώτων θέσεων αφού έφτασαν τους 7 βαθμούς ενώ οι νησιώτες είναι… βυθισμένοι στους 2 και την τελευταία θέση του πρώτου ομίλου.

Ουαλία-Κροατία 1-2
(21’πεν.Μπέιλ-77’Λοβρέν, 87’Εντουάρντο)

Οι Κροάτες τα… χρειάστηκαν στην Ουαλία αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 21’ από το πέναλτι του Μπέιλ. Όμως δεν το έβαλαν κάτω, προσπάθησαν κι ακόμη κι αν η γκέλα… μύριζε αρκετά, απέδειξαν πως ο επιμένων νικά. Ο Λοβρέν στο 77’ ισοφάρισε σε 1-1 και τρία λεπτά πριν την λήξη ο Εντουάρντο έκανε το 2-1 για την «Χρβάτσκα» κρατώντας την στην κορυφή του ομίλου μαζί με το Βέλγιο.

Βέλγιο-ΠΓΔΜ 1-0
(62’Αζάρ)

Το Βέλγιο δυσκολεύτηκε αλλά ο… δαίμονας Αζάρ έδωσε και πάλι την λύση στο 62’ για την χώρα του, λύνοντας τον… γόρδιο δεσμό στο αμυντικό τείχος των Σκοπιανών. Το 1-0 δεν αλλάζει την κατάσταση στον όμιλο αφού το τρίποντο των Βέλγων δεν συνοδεύτηκε με στραβοπάτημα των Κροατών και οι δύο ομάδες συνεχίζουν στην κορυφή χέρι-χέρι.