Σάββατο 27 Ιουλίου 2013

«Απόλυτη» πλάκα η Σπαρτάκ!

Η Σπαρτάκ διέλυσε 4-1 εκτός έδρας την Ντιναμό και είναι η μοναδική με το απόλυτο μετά τις 3 πρώτες αγωνιστικές.
Στο μεγαλύτερο ντέρμπι της πρωτεύουσας φαίνεται ότι η Σπαρτάκ έχει πάρει για τα καλά τον αέρα της Ντιναμό. Περίπου πριν από έναν χρόνο (05/08/12) οι παίκτες – τότε – του Έμερι έφευγαν με νίκη 4-0 από την «Χίμκι Αρένα», βάζοντας τέλος στη θητεία του Σίλκιν στον πάγκο των μπλε. Φέτος, το μοναδικό που άλλαξε – εκτός από την παρουσία των Πετρέσκου, Κάρπιν στους πάγκους – ήταν το πέναλτι του Βορόνιν, με το οποίο έκανε το τελικό 1-4.
Το ξεκίνημα της Σπαρτάκ στο πρωτάθλημα είναι εκπληκτικό. Με τους Χουράδο, Τίνο Κόστα, Γκλουσακόβ και ΜακΓκίντι να κάνουν πράγματα και θαύματα και την άμυνα των γηπεδούχων να παραπαίει το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 0-4!
Μόλις στο 6’ και μετά από αλλεπάλληλα λάθη στην άμυνα της Ντιναμό ο Χουράδο με πανέμορφο τελείωμα έκανε το 0-1. Το 0-2 δεν άργησε να έρθει, όταν μετά από πάσα του ΜακΓκίντι ο Γιάκβλεβ κατέβασε εξαιρετικά, άδειασε τον Γουίλκσιρ και νίκησε από κοντά τον Σούνιν. Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους παίκτες του Πετρέσκου, που δεν έκαναν ούτε τελική εντός εστίας στο πρώτο 45λεπτο, με τον Φερνάντες να κάνει... δώρο-ασίστ στον Εμενίκε για το 0-3 στο 30’! Το εφιαλτικό ημίχρονο τελείωσε με τον Χουράδο να πετυχαίνει με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχή το 0-4 στο 42’!
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμό, όμως ήταν εκείνοι που έφτασαν μία ανάσα από το 0-5, όταν στο 62’ το σουτ του Γιάκοβλεβ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σούνιν. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν για το γκολ, όμως πέρα από κάποιες μικροευκαιρίες τίποτα το ιδιαίτερο. Στο 81’ ο Μποκέτι έπεσε άτσαλα πάνω στον Νομπόα εντός περιοχής, ο διαιτητής Γιεγκόροβ έδωσε το πέναλτι και ο Βορόνιν από την άσπρη βούλα μείωσε σε 1-4. Στο 87’ ήταν η σειρά του Εζμπιλίζ, που έκανε το ντεμπούτο του με την Σπαρτάκ, να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Σούνιν με μακρινό φάουλ, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.
Ντιναμό (Νταν Πετρέσκου): Σούνιν, Γουίλκσιρ, Φερνάντες, Γκράνατ, Λόμιτς, Νομπόα, Γιουσουπόβ, Κασάεβ, Σολομάτιν (64' Ντιαντιούν), Ζομπνίν (16' Βορόνιν), Σμόλοβ (83' Σομπόλεβ)
Σπαρτάκ (Βαλέρι Κάρπιν): Πισικόβ, Ντ. Κομπάροβ, Μποκέτι, Καριόκα, Πάρσιβλιουκ, Κόστα (59' Ινσουαράλδε), Γκλουασκόβ, Χουράδο, ΜακΓκίντι (70' Εζμπιλίζ), Γιάκοβλεβ (82' Μπιλιλεντίνοβ), Εμενίκε