Δευτέρα 19 Αυγούστου 2013

Δυσκολεύεται, αλλά δεν αστειεύεται!!

Η Ντόρτμουντ διπλασίασε τις νίκες της στην Bundesliga με 2-1 απέναντι στην Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά. Βασικός ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Δυσκολεύεται, αλλά δεν αστειεύεται
Το 2/2 έκανε στην Bundesliga η Ντόρτμουντ συμπληρώνοντας δίπλα σε Μπάγερν, Λεβερκούζεν, Μάιντς και Βέρντερ μια πεντάδα ομάδων με έξι βαθμούς. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επιβλήθηκε 2-1 της σκληροτράχηλης Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ, που κρατούσε το μηδέν μέχρι το 75’.

Ο Γιόνας Χόφμαν άνοιξε το σκορ σε εκείνο το λεπτό κι έντεκα λεπτά μετά κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Μάρκο Ρόις διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 89’ η κεφαλιά του Κέβιν Κρατς κατέληξε με παρέμβαση του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στα δίχτυα της Μπορούσια, που όμως υπερασπίστηκε μέχρι τέλους το προβάδισμά της.

Σε όλο το ματς αγωνίστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αποτελώντας τον παρτενέρ του Ματς Χούμελς στο κέντρο της άμυνας.