Δευτέρα 19 Αυγούστου 2013

Επικράτησαν τα φαβορί!!

Τα φαβορί, Σταντάρ Λιέγης και Άντερλεχτ, επικράτησαν στους αγώνες που ολοκλήρωσαν την τέταρτη αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Επικράτησαν τα φαβορί
Η Σταντάρ Λιέγης μπορεί να αντιμετώπιζε την ουραγό της βαθμολογίας, Λέουβεν, και μάλιστα εντός έδρας στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος, ωστόσο τα βρήκε σκούρα.

Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας πανηγύρισε μία αγχωτική νίκη (1-0), η οποία κρίθηκε από το αυτογκόλ του Μπάουσενς μόλις τρία λεπτά μετά τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου.

Έτσι, η Σταντάρ συνεχίζει να τρέχει το σερί των νικών – έχει το απόλυτο, τέσσερα στα τέσσερα- και να βρίσκεται στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος , έχοντας δύο βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Λόκερεν.

Πήρε φόρα στο τέλος!

Κάτι παραπάνω από μία ώρα χρειάστηκε η Άντερλεχτ για να διασπάσει την άμυνα της Μπέβερεν και να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 2-0.

Οι γηπεδούχοι λίγο ήθελαν να παρασύρουν την Άντερλεχτ σε ισοπαλία – η Μπέβερν είχε τρεις ισοπαλίες, στις τρεις πρώτες αγωνιστικές- ωστόσο ο Κιεσταν στο 74΄λεπτό έκανε την αρχή και άνοιξε το σκορ για την Άντερλεχτ.

Το δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Άκεμπονγκ οχτώ λεπτά αργότερα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα 3-0 διαμόρφωσε ο Ζιλέ στις καθυστερήσεις (90+2).