Δευτέρα 19 Αυγούστου 2013

«Δράκοι» ενός ημιχρόνου!

Στο δεύτερο ημίχρονο θυμήθηκε πως είναι μεγάλη ομάδα η Πόρτο κόντρα στη Σετούμπαλ.

«Δράκοι» ενός ημιχρόνου
Οι «δράκοι» επικράτησαν με 3-1 στην έδρα της αντιπάλου τους, ενώ έχαναν με 0-1 στο ημίχρονο, στον αγώνα που ολοκλήρωσε την πρεμιέρα της Superliga και βρέθηκαν στην κορυφή από νωρίς, δείχνοντας πως είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου, σε σχέση με την Μπενφίκα και τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι θα χρειαστεί προσπάθεια στη συνέχεια, ώστε να αποκτήσουν μια σταθερότητα ως ομάδα.

Πάντως, η Σετούμπαλ στο πρώτο ημίχρονο αιφνιδίασε τους παίκτες του Φονσέκα και προηγήθηκε με τον Μάρτινς στο 13’. Όμως, η αποβολή του Κιέζεκ στο 49’ βοήθησε στην «ανατροπή», που ήρθε με τα γκολ των Ζόσουε με πέναλτι στο ίδιο λεπτό, Κιντέρο στο 61’ και Τζάκσον Μαρτίνεζ στο 88’.

Η σύνθεση της Πόρτο: Ελτον, Ντανίλο, Οταμέντι, Μανγκαλά, Αλεξ Σάντρο, Φερνάντο, Λούτσο Γκονζάλεζ (82’ Ερέσα), Ζόσουε, Ντεφούρ (60’ Κιντέρο), Τζάκσον Μαρτίνεζ, Λίκα (95’ Ρικάρντο)