Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

Αργεντινή: Επιμονή της Ροζάριο Σεντράλ! (videos)

Έμεινε πίσω με 2-0 και έχασε δύο πέναλτι, αλλά η Ροζάριο Σεντράλ κέρδισε την Ατλέτικο Ραφαέλα με 3-2 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της αργεντίνικης Inicial.
Στο 15ο λεπτό ο Λούκας Αλμπερτένγκο διαμόρφωσε το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων και στο 49ο ο Ντιέγκο το 2-0 με πέναλτι, αλλά στο 54ο μείωσε ο Ερνάν Ετσίνα, που ολοκλήρωσε την ανατροπή στο  86ο, αφού ο Αντόνιο Μεντίνα ισοφάρισε στο 67ο. Στο μεσοδιάστημα, μάλιστα, ο Φεντερίκο Καρίζο και ο άλλοτε παίκτης του Άρη, Σεμπαστιάν Αμπρέου, δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τον Εστεμπάν Κόντε με εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Χουάν Ελούτσανς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη στο 50ό λεπτό και αποβλήθηκε!
Σε άλλο ματς, η Ρασίνγκ Κλουμπ του Σεμπαστιάν Σάχα, άλλοτε γκολκίπερ της ΑΕΚ, πέρασε με 3-1 από την έδρα της Χιμνάσια Λα Πλάτα, καθώς ο Λουτσιάνο Βιέτο βρήκε δίχτυα σε δύο περιπτώσεις (27ο και 63ο) και ο Γκαστόν Κάμπι στο 36ο, ενώ οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν στο προσωρινό 2-1 με τον Φακούντο Περέιρα στο 38ο λεπτό. Οι παραπάνω ομάδες δεν είναι κοντά στις «καυτές» θέσεις της τριετής κατάταξης , όπως η Γοδόι Κρουζ του Μαρτίν Παλέρμο, η οποία αρκέστηκε σε εντός έδρας 1-1 με την Μπελγκράνο, αφού στο 77ο λεπτό ο Λεονάρντο Σιγκάλι ισοφάρισε το γκολ του Φερνάντο Μάρκεζ από το 24ο.
Τέλος, η Αρχεντίνος Τζούνιορς πήρε μεγάλη «ανάσα» με το 4-0 επί της Ολίμπο, η οποία παρέμεινε στην τελευταία θέση της τριετής κατάταξης και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με οκτώ παίκτες! Ο Ερνάν Μπογέρο άνοιξε το σκορ το 6ο λεπτό, ενώ ο Ντανιέλ Βιγιάλβα διαμόρφωσε το 2-0, στο 13ο. Στα πρώτα 20λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οι Τζόναθαν Μπλάνκο, Νταμιάν Μούστο και Φερνάντο Μέζα των φιλοξενούμενων αποβλήθηκαν, κάτι που ευνόησε την επέκταση του σκορ από τον Χουάν Ραμίρεζ στο 64ο λεπτό και από τον Ενρίκε Τριβέριο στο 73ο.
6
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.