Παρασκευή 20 Ιουνίου 2014

«Σπάσιμο» Μπαρτσελόνα σε Ρεάλ!!

Η Μπαρτσελόνα «έσπασε» την έδρα της Ρεάλ στον πρώτο τελικό του ισπανικού πρωταθλήματος, επικρατώντας με σκορ 98-93. Το Σάββατο (21/6) το δεύτερο ματς της σειράς και πάλι στη Μαδρίτη.

«Σπάσιμο» Μπαρτσελόνα σε Ρεάλ!
Σπάσιμο με το… καλημέρα! Η Μπαρτσελόνα έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του ισπανικού πρωταθλήματος κόντρα στη Ρεάλ, επικρατώντας μέσα στη Μαδρίτη με σκορ 98-93! Κορυφαίοι για τους Καταλανούς οι Τόμιτς και Νάχμπαρ με 17 πόντους, με τους Ροντρίγκεθ και Φερνάντεθ να είναι πρώτοι σκόρερ από τη μεριά των ηττημένων, έχοντας από 16 πόντους. Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς είναι προγραμματισμένο το Σάββατο (21/6) και πάλι στην έδρα της «Βασίλισσας».

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Μπαρτσελόνα, ξεκινώντας με ένα 7-0 υπέρ της στα πρώτα τρία λεπτά. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισαν στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό, με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμα και σε διψήφιο αριθμό (5-15) και το τέλος της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει στο +7 (16-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 13-4 έφερε το ματς στα ίσα (27-27). Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, φτάνοντας ξανά στο +10 (29-39), τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, οι Γιουλ και Φερνάντεθ ανέλαβαν… δράση, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 44-48.

Η Μπαρτσελόνα διατηρούσε το προβάδισμά της και στο δεύτερο μέρος, με τη Ρεάλ όμως να μην επιτρέπει να ξεφύγει η διαφορά. Μάλιστα, με τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση οι Μαδριλένοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση (65-64), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +3 (73-70). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο, με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να κάνουν ένα σερί 5-0 και να «χτίζουν» μία σημαντική διαφορά (80-85), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Οι Καταλανοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι μέχρι το τέλος –και ειδικά ο Ναβάρο από τη γραμμή των βολών- κάνοντας το «break» με το τελικό 93-98!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 44-48, 73-70, 93-98.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 16 (1 3π., 7ρ.), Ρέγιες 6, Μίροτιτς , Ροντρίγκεθ 16 (4), Κάρολ 9 (1), Ντάρντεν 10 (2), Γιουλ 12, Μπουρούσης 10 (1), Σλότερ 2, Μέζρι 8.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 5, Σάδα 2, Χουέρτας 12 (5ασ.), Αμπρίνες 7 (1), Ναβάρο 14 (2), Παπανικολάου 6 (2ρ.), Ολεσον 5 (1), Λόρμπεκ 5 (1), Λάμπε 8 (2), Νάχμπαρ 17 (2), Τόμιτς (11ρ.). Πηγή: sport-fm.gr