Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου 2014

Με… λατινικό αέρα!

Με την τρίτη της προσπάθεια κατόρθωσε η εθνική του Μεξικού να πάρει την πρώτη της νίκη στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας, έναντι της Αγκόλας με 79-55. Κορυφαίοι της αναμέτρησης οι Ερνάντεζ και Αγιόν.

Με… λατινικό αέρα
Έσπασε το… ρόδι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας το Μεξικό που πέτυχε την πρώτη του νίκη, επικρατώντας της Αγκόλας με 79-55 και πλέον διεκδικεί με αξιώσεις μια θέση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Ερνάντεζ -που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους- και Αγιόν, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μορέιρα με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Φυσικά το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους πλέον ιδανικούς οιωνούς για την εθνική του Μεξικού, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο η Αγκόλα έχασε μόλις μια φορά το προβάδισμα (4-5 στο 7:11), ενώ πήρε διαφορά μέχρι και 7 πόντων (14-7 στο 3:18). Τελικά έκλεισε η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 20-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και πάλι στους 7 (27-20 στο 8:02), στη συνέχεια ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι κι εφόσον ισοφάρισαν αρχικά (27-27 στο 5:33), μετά πήραν το κεφάλι στο σκορ και δεν τον έχασαν μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (35-36).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το Μεξικό πήρε για τα καλά τα ηνία του αγώνα, στέλνοντας την διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα. Η διαφορά από τους τυπικά γηπεδούχους έφτασε στο μέγιστο επίπεδό της στο 2:01, όταν ο Αγιόν έκανε με κάρφωμα το 43-57 (14 πόντοι). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 45-57.

Για το τέλος, η Αγκόλα προσπάθησε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα, αντί αυτού όμως είδε περίπου τέσσερα λεπτά πριν από την λήξη της αναμέτρησης, την διαφορά να αγγίζει τους 25 πόντους (48-73)! Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν τυπικής διαδικασίας και το ταμπλό με την ολοκλήρωση του ματς έδειχνε 55-79 υπέρ του Μεξικού.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-36, 45-57, 55-79

ΑΓΚΟΛΑ: Τσιπριανο 3, Κόστα 5, Φόρτες 7, Εντονιέμα 5, Σάντος, Χοακίμ 13, Γκόμες, Μουρ, Μορέιρα 13 (9 ριμπάουντ), Μάνουελ 2, Μπάρος 2, Μίνγκας 5

ΜΕΞΙΚΟ: Στολ 6, Ράμος, Μαρτίνεζ 12, Γκουτιέρεζ 6, Αγιόν 17 (12 ριμπάουντ), Κρουζ 14 (7 ριμπάουντ), Μετσά, Ερνάντεζ 24, Μέντεζ, Παράδα*Πηγή: sport-fm.gr*