Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2015

Να ‘ναι καλά η Πάρμα!!

Η αγωνιστική καθίζηση της Πάρμα ήταν το βούτυρο στο ψωμί της Κιέβο, που πέρασε με σκορ 1-0 από το «Ένιο Ταρντίνι» και ανάσανε μετά από αρκετό καιρό στην βαθμολογία.

Να ‘ναι καλά η Πάρμα
Σημαντική νίκη στη μάχη που κάνει για την μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού πήρε η Κιέβο στην έδρα της Πάρμας με σκορ 1-0, στο εξ αναβολής ματς για την 22η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο «Ένιο Ταρντίνι» και προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά να βρουν το γκολ που θα τους άνοιγε τον δρόμο προς τους τρεις βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, οι «παρμέντσι» επιχείρησαν με σκληρό παιχνίδι να απωθήσουν τους παίκτες του Μαράν από την περιοχή τους και το λάθος δεν άργησε να γίνει. Μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά, ο Γκαλόπα αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες από το 30ο λεπτό.

Τα πράγματα έγιναν ξεκάθαρα. Η Κιέβο έχοντας πλέον και την αριθμητική υπεροχή συνέχισε να ψάχνει το τέρμα. Η προσπάθειες δικαιώθηκαν στο 54’, όταν ο Ζουκάνοβιτς άνοιξε το σκορ. Ο ρυθμός έπεσε, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν το αποτέλεσμα και το προστάτεψαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.