Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2015

«Απέδρασε» από το Κατσάνειο ο Εθνικός!

Με «ανατροπή» στα δύο τελευταία σετ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-2 σετ τον Ηρακλή στο Κατσάνειο και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ των ανδρών.

«Απέδρασε» από το Κατσάνειο ο Εθνικός
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ τον Ηρακλή στο Κατσάνειο, ενώ έχανε 1-2 σετ, στο πλαίσιο των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ των ανδρών και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ σε ένα μεγάλο ντέρμπι.

Ο Εθνικός πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ και, μέχρι το 18-21 του δεύτερου σετ είχε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Ηρακλή, παρά τα 12 λάθη του, να καταφέρνει να προσπεράσει 24-23 και να παίρνει το σετ στο έκτο σετ μπολ.

Οι «κυανόλευκοι» στο τρίτο σετ πίεσαν ακόμη περισσότερο από το σερβίς και με +5 και +8 έφτασαν στο 2-1. Ο Εθνικός βοηθήθηκε, στη συνέχεια, από τον Δημητριάδη και βελτίωσε την επίθεσή του, ισοφαρίζοντας. Στο τάι μπρέικ, ο Εθνικός, με «όπλο» την εμπειρία του και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ξέφυγε με +4 και έφτασε στην πρόκριση.

Χρήστος Πάτρας: «Αν είχαμε παίξει πέντε-έξι τόσο δυνατά παιχνίδια στη διάρκεια της σεζόν, θα είχαμε νικήσει. Κάναμε μεγάλη εμφάνιση, ικανοποιήσαμε τον κόσμο μας και δείξαμε ότι είμαστε μέσα στους στόχους που έχουμε στο πρωτάθλημα. Θέλαμε να προχωρήσουμε στο Κύπελλο, φτάσαμε στα όρια μας και χάσαμε στις λεπτομέρειες από μια πολύ καλή ομάδα».

Σάκης Μουστακίδης: «Έγινε ένα καλό παιχνίδι, σε ένα γεμάτο γήπεδο, με ένταση, ‘ανατροπές’ και καλό θέαμα. Μας λείπουν τέτοια παιχνίδια κι ήταν ένα καλό μάθημα, προκειμένου να πάρουμε κάποιες εμπειρίες. Τέλος καλό όλα καλά και συνεχίζουμε».

Τα σετ: 21-25, 29-27, 25-12, 15-25, 10-15

Ηρακλής (Πάτρας): Παλέντζας 32 (25/49 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 13 (8/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Μποζίδης, Στεφανίδης 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 29% άριστες), Τσολάκος 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Τσιράκης –λ (64% υπ. – 32% άριστες) / Ηλίας, Τσιάρας, Μούχλιας 1 (1 άσο)

Εθνικός (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 12% άριστες), Μίχαλι 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (4 μπλοκ), Κιόσης 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 17 (14/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 25% άριστες), Άντριτς 18 (14/28 επ. 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κοντοστάθης –λ (58% υπ. - 31% άριστες) / Όστιν, Δημητριάδης 6 (3/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 18% άριστες) *Πηγή: sport-fm.gr*