Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2015

Ήττα του ΠΑΟΚ στην Ιταλία!!

Άδοξα έληξε η ευρωπαϊκή «περιπέτεια» του ΠΑΟΚ στο Eurocup, καθώς ηττήθηκε με 78-70 από την Καντού στην Ιταλία στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο Eurocup.

Ήττα του ΠΑΟΚ στην Ιταλία
Αν και είχε το προβάδισμα στο σκορ για τα πρώτα 29 λεπτά, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να φτάσει στην νίκη με την Καντού στην Ιταλία όπου γνώρισε την ήττα με 78-70 για την έκτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Eurocup και ολοκληρώνει τις ευρωπαϊκες του υποχρεώσεις για φέτος.

Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση ήταν η επιθετική αδυναμία του «Δικεφάλου του Βορρά», καθώς από το 28’ μέχρι το 36’ σημείωσε μόνο δυο πόντους με αποτέλεσμα η Καντού να κάνει ένα επιμέρους 19-2 μετατρέποντας το 49-55 σε 68-57 που καθόρισε την έκβαση του αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζόνσον-Όντομ με 21 πόντους με τον Αμπάς να προσθέτει άλλους 12, ενώ για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάνγκφορντ με 17 και τον ακολούθησαν ο Βον με 15 και ο Όντουμ με 13.

Έτσι με τη νίκη η Καντού πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης μαζί με την πρωτοπόρο του 12ου ομίλου Χίμκι, καθώς υπερτερεί στη βαθμολογία της Λιμόζ, ενώ τέταρτος τερμάτισε ο ΠΑΟΚ με μόλις μία νίκη σε έξι αγώνες.

Η τελική βαθμολογία του 12ου ομίλου:

Χίμκι 5-1
Καντού 3-3
Λιμόζ 3-3
ΠΑΟΚ 1-5

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ στη «Μαπούρο Αρένα» και με τους Όντουμ και Βον να σκοράρουν από πέντε πόντους, πήρε προβάδισμα με +6 (4-10). Οι Ιταλοί μείωσαν στο καλάθι με τον Μπούβα και τον Τζόνσον-Όντομ (8-10) και με τον Τζόουνς έφτασαν τη διαφορά στον πόντο (13-14), αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Λάνγκφορντ και τον Λιάπη διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (16-19).

Με δυο εύστοχα σουτ τριών πόντων ο Λάνγκφορντ ανέβασε την απόσταση από την Καντού στο +6 (19-25). Με τη βολή του Ουίλιαμς οι Ιταλοί έφτασαν στο -2 (26-28), αλλά ο Κάρτερ και ο Βον κράτησαν τους Θεσσαλονικείς σταθερά μπροστά στο σκορ (26-31). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 7-2 ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο ματς, αλλά μετά το καλάθι του Μπούβα (35-35), ο ΠΑΟΚ ανταπάντησε με ένα σερί 7-0 και έκλεισε το ημίχρονο με +5 (37-42).

Οι παίκτες του Σακριπάντι μπήκαν πιο έτοιμοι στο δεύτερο ημίχρονο και τρία λεπτά μετά με το λέι απ του Σερμαντίνι μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (44-45). Όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με καλάθια του Λιάπη και του Τσόχλα απομακρύνθηκαν ξανά στο σκορ με +6 (49-55) στο 28’. Σε εκείνο το σημείο σίγησε επιθετικά ο «Δικέφαλος του Βορρά» και οι Ιταλοί βρήκαν ευκαιρία με ένα σερί 9-0 να «πάρουν κεφάλι» στο σκορ (58-55) για πρώτη φορά στον αγώνα με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Λάνγκφορντ σημείωσε το πρώτο καλάθι (58-57) της τελευταίας περιόδου, αλλά η Καντού με ένα σερί 10-0 άνοιξε τη διαφορά στο +11 (68-57) και έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτησή της. Ύστερα από πέντε λεπτά επιθετικής δυστοκίας ο Τσόχλας έσπασε το ρόδι με μία βολή (68-58) και με πέντε βολές του Λάνγκφορντ και του Όντουμ οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μείωσαν στο -6 (69-63). Οι Ιταλοί όμως απάντησαν γρήγορα και επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (74-64) και έφτασαν στην τελική νίκη με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 58-55, 78-70
Καντού (Σακριπάντι): Τζόνσον-Όντομ 21, Αμπάς 12, Λαγκάνα, Τζόουνς 8, Σερμαντίνι 8, Χόλις 3, Μπούβα 9, Τζεντίλε 9, Ουίλιαμς 8

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 17, Λιάπης 8, Κάρτερ 5, Τσόχλας 2, Δέδας 3, Μαργαρίτης 5, Κόττας 2, Όντουμ 13, Βον 15, Σαλούστρος *Πηγή: sport-fm.gr*