Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου 2015

Για το… καλό μας!!

Σε ένα ντέρμπι, σαν αυτά που βλέπαμε… παλιά, ο Ολυμπιακός κατέβαλε την αντίσταση της μαχητικότατης ΑΕΚ, επικρατώντας στο ΣΕΦ με 83-77. Μεγάλο ματς από τον Βασίλη Σπανούλη και τον Ποπς Μενσά-Μπονσού.

Για το… καλό μας!
Τα ντέρμπι… επιστρέφουν και τέτοια θέλουμε να βλέπουμε!

Η ΑΕΚ πήγε στο ΣΕΦ για να πουλήσει ακριβά το… τομάρι της, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τις λύσεις στο τέλος και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 83-77!

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη, για τους «ερυθρόλευκους», καθώς τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ έχοντας 21 πόντους και 12 ασίστ, ενώ από την άλλη, ο Ποπς Μενσά-Μπονσού ήταν εκπληκτικός με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ, πήρε το πρώτο σοβαρό προβάδισμα στην αναμέτρηση (10-4). Όμως, στη συνέχεια η ΑΕΚ «σοβαρεύτηκε» στην άμυνα και έτσι τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, κατάφερε να φέρει το ματς στην ισοπαλία (11-11), στα μισά της περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν αρκετή δυσκολία στην επίθεση, ενώ από την άλλη οι Μενσά-Μπονσού και Χέρστον πήραν… μπρος για την «Ένωση», με αποτέλεσμα η ομάδα του Σάκοτα να φτάσει στο +4 (16-20). Στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-20.

Μέσω της καλής του άμυνας ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 5-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (24-20), στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, η επιμονή των «ερυθρολεύκων» έξω από τα 6,75μ. που δεν είχε αποτέλεσμα, έδινε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να είναι κοντά (30-26). Μάλιστα, στη συνέχεια με την πολύ καλή τους κυκλοφορία και την ευστοχία στα τρίποντα –κυρίως με τον Ντελινικάιτις- οι παίκτες του Σάκοτα έφεραν το ματς στον πόντο. Έτσι κύλησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το ματς, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 40-39.

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, καθώς με ένα σερί 8-0 πήγε στο +9 (48-39). Όμως, για άλλη μία φορά η ΑΕΚ δεν… παραδόθηκε και με μπροστάρη τον Μενσά-Μπονσού επέστρεψε για τα καλά (53-56), περίπου τέσσερα λεπτά για το τέλος της περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι, με το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια, αφού η αυτοπεποίθηση της «Ένωσης» ήταν στα ύψη, με τον Βασίλη Σπανούλη να δίνει στο τέλος το προβάδισμα (64-62) τους Πειραιώτες.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού ο Μενσά-Μπονσού έκανε ό,τι ήθελε μέσα στη ρακέτα (68-68). Το ματς είχε γίνει «θρίλερ», με τις δύο ομάδες να δείχνουν αρκετά νευρικές και να κάνουν κακές επιλογές. Όμως, ο Σλούκας ήρθε από τον πάγκο με τρομερή όρεξη και βοηθώντας σημαντικά τον Σπανούλη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με πέντε πόντους (78-73), ακριβώς ένα λεπτό πριν τη λήξη. Εκεί, ουσιαστικά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το πιο σημαντικό βήμα για τη νίκη και με τον Βασίλη Καββάδα να είναι ο... άσος στο μανίκι του Γιάννη Σφαιρόπουλου -αφού κλείδωσε τον Μπονσού- οι Πειραιώτες έφτασαν στο ροζ φύλλο με το τελικό 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-39, 64-62, 83-77.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 3 (1), Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Σπανούλης 21 (1τρ., 12ασ.), Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 10, Λαφαγιέτ 6 (2), Λοτζέσκι 9 (3), Πρίντεζης 11, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Ντελινινκάιτις 6 (2), Κασελάκης 3, Χέρστον 13 (1τρ., 10ριμπ.), Ουίλιαμσον 1, Σαρικόπουλος 6, Αθηναίου 12 (3), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά Μπονσού 24, Ίνγκλις 8 (1).