Τρίτη 16 Ιουνίου 2015

Συντριβή, αλλά πρόκριση για Ελλάδα!!

Τη συντριβή με 82-57 γνώρισε η Εθνική Γυναικών από τη Λευκορωσία, αλλά η Τουρκία νίκησε 50-44 την Ιταλία και έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ!

Συντριβή, αλλά πρόκριση για Ελλάδα!
Πολύ κατώτερη των προσδοκιών εμφανίστηκε η Εθνική ομάδα των Γυναικών!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε βαριά ήττα με 82-57 από τη Λευκορωσία, ωστόσο μετά τη νίκη (50-44) της Τουρκίας επί της Ιταλίας, προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ!

Πρώτη σκόρερ για την Εθνική ομάδα ήταν η Ζωή Δημητράκου με 14 πόντους, με τις Πάποβα και Λιχτάροβιτς να ήταν κορυφαίες με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Αν και ξεκίνησαν καλά οι παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου, το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για εκείνες, καθώς με ένα επιμέρους σκορ 24-7 οι αντίπαλοί μας πήγαν στα αποδυτήρια με το +17 (41-23). Ούτε στην τρίτη περίοδο, κατάφερε να γίνει ανταγωνιστική η Ελλάδα, με τη Λευκορωσία να φτάνει στη νίκη με το τελικό 82-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 41-23, 66-35, 82-57

Λευκορωσία: Πάποβα 20(4), Κουντράσοβα, Σνίτσινα 9(1), Ριτσίκαβα, Λιχτάροβιτς 18(4), Ζούσκοβα, Βεραμεγιένκα 8(1), Λεουτσάνκα 11, Χάρντινγκ 6, Τρόινα 9(3), Τραφίμαβα, Κρασιτσάνκα 1.

Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Γκοτζή, Νικολοπούλου, 4, Δημητράκου 14(1), Χατζηνικολάου 8, Χριστινάκη 4, Καλτσίδου 6, Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 5(1), Σωτηρίου 2, Κοσμά 2, Φασούλα 4, Σπανού 8.

*Στο 17’ της αναμέτρησης υπήρξε πρόβλημα με την ηλεκτροδότηση στο γήπεδο και ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 15 λεπτά.