Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015

Ο… Ρούμπεν των φτωχών!!

Τον δικό της ήρωα έχει βρει η Μπέτις! Με τον Ρούμπεν Κάστρο να πετυχαίνει το 3ο φετινό του γκολ (και να ‘χει χαρίσει τους 7 απ’ τους 8 βαθμούς τους) οι Ανδαλουσιανοί πέρασαν 2-1 από το Χιχόν.

Ο… Ρούμπεν των φτωχών! (video)

Ο φυσικός ηγέτης των Ανδαλουσιανών και ο μεγάλος τους γκολτζής ήταν εκείνοι που τους χάρισαν το πρώτο διπλό στην Primera Division επί της Χιχόν (2-1).

Το παιχνίδι φάνηκε να στραβώνει από νωρίς για την ομάδα του Πέπε Μελ, όταν ο Κάρλος Κάστρο έδωσε προβάδισμα στο 17’ στη Σπόρτινγκ.

Με την έναρξη όμως του δεύτερου ημιχρόνου (46') ο Χοακίν πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή στην ομάδα της καρδιάς του.

Και πριν περάσουν δέκα λεπτά ένας Ρούμπεν Κάστρο (ο σεσημασμένος σκόρερ και φέτος της Μπέτις) έκρινε το παιχνίδι. Γιατί το φοβερό σουτ που έκανε στο 56’ απέφερε το τρίτο του γκολ σε έξι ματς. Κι έχοντας χαρίσει πλέον στην Μπέτις τους επτά από τους οκτώ βαθμούς, την απομάκρυνε απ’ τις τελευταίες θέσεις.