Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2015

Έρχεται με... σπρώξιμο η Μπάγερν!

Με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, που κέρδισε ο Ντάγκλας Κόστα στο 88', η Μπάγερν επικράτησε 2-1 της Άουγκσμπουργκ, 4 μέρες πριν το ματς στο Φάληρο, κόντρα στον Ολυμπιακό.

Έρχεται με... σπρώξιμο η Μπάγερν
Για 2η συνεχόμενη σεζόν, η Άουγκσμπουργκ ήθελε να κάνει ζημιά στην Μπάγερν και μέχρι το 78’ ήταν πολύ κοντά στο να το καταφέρει. Όμως η οξυδέρκεια του Τόμας Μίλερ που ήταν μέσα στις φάσεις και των δυο γκολ (στο πρώτο σαν δημιουργός και στο δεύτερο σαν σκόρερ) έσωσαν την Μπάγερν από μια μεγαλοπρεπή γκέλα, τέσσερις μέρες πριν το ματς με τον Ολυμπιακό.

Η Άουγκσμπουργκ μάλιστα ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο σκορ, στο τέλος του πρώτου μέρους με τον Εσβάιν, σε ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν στείρο για την Μπάγερν και βρήκε στην τελευταία φάση του, τον Μίλερ να διαμαρτύρεται για χέρι του Κάρλσεν-Μπράκερ. Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους, έχασαν ευκαιρίες με τον Λεβαντόφσκι και τον Ντάγκλας Κόστα, αλλά δεν κατάφεραν να φέρουν νωρίς το ματς στα ίσια.

Τελικά στο 78’ μετά από προσπάθεια του Μίλερ και απόκρουση του Χίτζ, από κοντά ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδια στα ίσια. Η ανατροπή ήρθε στο 88’ όταν δόθηκε πέναλτι στον Φόιλνερ, πάνω στον Ντάγκλας Κόστα, σε μια απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα ακόμα και από τα γερμανικά ΜΜΕ. Ο Τόμας Μίλερ με το 6ο γκολ του στο πρωτάθλημα, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 σε μια αγχωτική νίκη για τους Βαυαρούς.

Η σύνθεση της Μπάγερν: Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Τσάμπι Αλόνσο, Βιδάλ (56’ Κόμαν), Τιάγκο, Λαμ (90+2’ Κίμιχ), Τόμας Μίλερ (91΄ Μπερνάτ), Ντάγκλας Κόστα, Λεβαντόφσκι

Κορυφή και για Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ, παρά το γεγονός πως βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από το γκολ του Σόμπιεχ, γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο, με πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ και γκολ του Μικχταριάν. Ο Σόμπιεχ στο 54’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά ένα αυτογκόλ του Φελίπε στο 67’ και ένα δεύτερο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ διαμόρφωσαν το 4-2 για την Μπορούσια που έκανε επίσης το 4 στα 4. Απώλεια πόντων για την Βόλφσμπουργκ που άφησε δύο βαθμούς στο Ίνγκολσταντ, ενώ η Χέρτα κατόρθωσε να επικρατήσει, με 2-1 κόντρα στην Στουτγάρδη και να ανέβει στους επτά πόντους.
Τέλος η Λεβερκούζεν ηττήθηκε μέσα στην έδρα της από την Ντάρμσταντ με 1-0, από ένα γκολ του Σούλου, μόλις στο 7ο λεπτό με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, ν’΄αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο.