Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2015

Με υπογραφή Ντε Μπλάσις και όχι μόνο…!!

Η Μάιντς με σκόρερ του νικητήριου γκολ τον Ντε Μπλάσις πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη (3-2) κόντρα στην Ντάρμσταντ, η οποία όμως έχασε την ευκαιρία για την ισοπαλία, καθώς στο 95’ έχασε πέναλτι!

Με υπογραφή Ντε Μπλάσις και όχι μόνο… (vid)
Ματσάρα που αποτελεί ενδεικτική διαφήμιση για το προϊόν της Bundesliga αποτέλεσε αυτή ανάμεσα στην Ντάρμσταντ και τη Μάιντς, με τους φιλοξενούμενους τελικά να παίρνουν σπουδαία νίκη με 3-2 και τα τελευταία λεπτά του ματς να θυμίζουν σενάριο ταινίας, αφού οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 95’.

Η Μάιντς έδειξε από πολύ νωρίς ποιος είναι το… αφεντικό στην αναμέτρηση, αφού στο 24’ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρη σε γκολ των Μπελ (15’) και Μαλί. Ωστόσο, όπως έχει δείξει η Ντάρμσταντ όλο αυτό το διάστημα, δεν τα παρατάει ποτέ, πόσω μάλλον όταν στο ματς υπήρχαν ακόμα πάνω από 65 λεπτά.

Στο 27’ ο Χέλερ με ωραία ατομική προσπάθεια και με άψογο τελείωμα μείωσε για τους γηπεδούχους, ενώ στο 57’ ο Σάιλερ κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση σε πλήρη ισορροπία πάρα πολύ γρήγορα.

Παρ’ όλα αυτά, η πιο έμπειρη και πιο ποιοτική Μάιντς είχε την άμεση απάντηση, και μάλιστα με τον δικό μας άνθρωπο, τον Πάμπλο Ντε Μπλάσις που στο 64’ με δικό του πλασέ, έφερε τη Μάιντς και πάλι σε θέση οδηγού.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι τελικά η Μάιντς θα πάρει ένα πολύτιμο «τρίποντο», η Ντάρμσταντ κέρδισε το πέναλτι στο 94’, αλλά ο Βάγκνερ που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά και πάνω από το δοκάρι της εστίας του Κάριους.