Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2015

«Προσκύνησε» ξανά την Χίμκι η Ρεάλ!!!

«Προσκύνησε» ξανά την Χίμκι η Ρεάλ!

«Πελάτισσα» έχει κάνει φέτος η Χίμκι την Ρεάλ, καθώς μετά τον πρώτο γύρο τη νίκησε (85-82) και μέσα στη Μαδρίτη, βάζοντάς την μάλιστα σε… μπελάδες για την πρόκριση στο TOP 16 της Ευρωλίγκας!

Τι Μόσχα, τι Μαδρίτη! Η Χίμκι έκανε το 2/2 απέναντι στη Ρεάλ φέτος στην Ευρωλίγκα, καθώς κατάφερε να τη νικήσει και μέσα στην έδρα της με 85-82!

Μεγάλο ματς για τους Ρώσους έκανε ο Ράις με 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ οι Σβεντ και Όγκουστιν είχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τη «βασίλισσα» πρώτος σκόρερ ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 17 πόντους, ενώ ο Γκουστάβο Αγιόν έκανε ό,τι μπορούσε με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, αλλά τη Χίμκι να ήταν αυτή που οδηγούσε την κούρσα (8-10). Έτσι, κύλησε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ρώσους να το κλείνουν προηγούμενοι 22-24. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την Ρεάλ να ήταν… ανήμπορη και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν ακόμη στο +10 (27-37) στα μισά. Τα τρίποντα έβαλαν ξανά στο παιχνίδι την «βασίλισσα» (37-39), ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Γιουλ έκανε το 41-41. Όμως, το καλάθι και φάουλ του Ντέιβις και 1/2 βολές από τον Αγιόν, διαμόρφωσαν το 42-44.

Όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι και στο τρίτο, η Χίμκι έκανε ένα… μπαμ και βρέθηκε στα μισά στο +8 (52-60). Ωστόσο, η Ρεάλ άρχισε να… συνέρχεται προς το τέλος, με αποτέλεσμα να «ψαλιδίσει» τη διαφορά στους τρεις (63-66). Οι παίκτες του Λάσο σκόραραν με… αίτηση και στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκάλεπτου, με τους φιλοξενούμενους να ήταν στο +5 (68-73), αλλά τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα μέχρι περίπου 1:30’’ πριν τη λήξη (77-82). Όμως, το «τρελό» τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεθ και 1/2 βολές από τον Γιουλ έφεραν το ματς στον πόντο (81-82). Ο Σβεντ είχε 2/2 από τη γραμμή (81-84), με την τελευταία επίθεση (διάρκειας 20 δευτερολέπτων) να ήταν για τους γηπεδούχους. Εκεί, ο Γιουλ αστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα (!), αλλά ο Σέρχι κέρδισε το φάουλ. Με 1/2 από τον Ισπανό και το ίδιο από τον Ράις, διαμορφώθηκε το τελικό 82-85 και έτσι η Χίμκι έφτασε σε μία τεράστια νίκη μέσα στη Μαδρίτη!

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-44, 63-66, 82-85

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 9 (1), Νοσιόνι, Ντόντσιτς, Ματσιούλις, Ρέγες 10, Ροντρίγκεθ 17 (4), Αγιόν 14 (15 ριμπ.), Κάρολ 10 (2), Γιουλ 13 (2), Τόμπκινς 7, Ερνανγκόμεθ, Τέιλορ 2.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 18 (2), Σβεντ 13 (1), Ντράγκιτς 4, Όγκουστιν 12, Πατέεφ, Κόπονεν 6 (1), Βιάλτσεφ 6 (1), Ιλνίτσκι, Μόνια 11 (3), Τοντόροβιτς 4, Χάνικατ 2, Ντέιβις 9.