Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2015

Ο Μπολτ και οι υπόλοιποι!!

Ο Μπολτ και οι υπόλοιποι

Τους τρεις υποψήφιους για το βραβείο του «Αθλητή της Χρονιάς» ανακοίνωσε η IAAF και σε αυτούς, ύστερα από ένα χρόνο απουσίας, συγκαταλέγεται ο Γιουσέιν Μπολτ. Ίτον και Τέιλορ συμπληρώνουν την τριάδα.

Ο Τζαμαϊκανός σταρ των σπριντ διατήρησε τους παγκόσμιους τίτλους σε 100 και 200 μέτρα στο Πεκίνο, αν και αουτσάιντερ, κερδίζοντας σε αμφότερους τους τελικούς το μεγάλο του αντίπαλο και φαβορί, τον Τζάστιν Γκάτλιν, σημειώνοντας στη δεύτερη απόσταση την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο με 19.55.

Ο Αμερικανός πρωταθλητής των συνθέτων αγωνισμάτων πήρε το χρυσό μετάλλιο στο δέκαθλο στην κινέζικη πρωτεύουσα με νέο παγκόσμιο ρεκόρ, 9.045 βαθμούς, υπερασπιζόμενος τον τίτλο που κατέκτησε στη Μόσχα το 2013.

Ο συμπατριώτης του άλτης του τριπλούν κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό στο αγώνισμα στην κινέζικη πρωτεύουσα με άλμα στα 18.21, οκτώ εκατοστά πιο κάτω από το παγκόσμιο ρεκόρ του Τζόναθαν Εντουαρντς το 1995 και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Γκέτεμποργκ. *Πηγή: sport-fm.gr*