Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2015

Η ψυχή του πρωταθλητή!!

Έστω και αν χρειάστηκε το τάι μπρέικ, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό στην Πυλαία, σε αγώνα για την εξ αναβολής πρεμιέρα της Volley League και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ψυχή του πρωταθλητή
Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό στην Πυλαία σε ένα δραματικό ματς, στο πλαίσιο της εξ αναβολής πρεμιέρας της Volley League και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, παρέα με τον Φοίνικα Σύρου, δείχνοντας πως αντέχει και στα δύσκολα και μπορεί να επαναλάβει την περυσινή του επιτυχία.

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα δυόμιση ωρών, ο ΠΑΟΚ νίκησε μετά από το συναρπαστικό πέμπτο σετ.

Προηγουμένως, οι πρωταθλητές είχαν προηγηθεί με 13-7, αλλά ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 14-14 και είχε και σετ μπολ στο 17-16, αλλά το σερβίς του Γκρόνεβελντ χτύπησε στα χέρια του Καρασαββίδη και έσκασε στη γραμμή του τερέν της ομάδας του Βραχατίου.

Ο ΠΑΟΚ μετά από επτά ματς μπολ και φοβερό Σεπέδα επικράτησε τελικά με 21-19.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 7-16, 9-21, 14-25
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-17, 25-22
3ο σετ: 8-6 16-7, 21-11, 25-12
4ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 23-25
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 21-19

Οι επιθέσεις του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-12, 23-25, 21-19 σε 124΄

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 17 (15/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 11% υπ - 0% άριστες), Παντακίδης 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερζής, Σεπέδα 34 (31/56 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 13 (6/13 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Εφραιμίδης Δημήτρης 0 (0/4 επ), 36% υπ - 18% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ -16% άριστες), Ντίνας, Κουρνέτας, Καρασαββίδης 5 (2/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ - 29% άριστες), Πέτρογλου

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Γκρόνβελντ 11 (9/28 επ, 2 μπλοκ 61% υπ -21% άριστες), Βαν Ντoρν 12 (6/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 23 (18/31 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ 33% υπ - 13% άριστες), Πελεκούδας 9 (8/12 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 19 (16/40 επ, 3 μπλοκ) / Εφραιμίδης Νικήτας (λ, 43% υπ - 24% άριστες), Γεωργίου 1 (1/1 επ), Ωρολογάς

Ο Νικολάι Ζελιάσκοφ είπε πως: «Κατ΄αρχήν, συγχαρητήρια στον Παμβοχαϊκό για τη μαχητικότητά του. Μας πίεσε πολύ μέχρι το τέλος. Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη μετά από έναν τόσο δυνατό αγώνα. Για να είμαι ειλικρινής, είναι καλό να δίνουμε τέτοια ματς, ώστε να βλέπουμε τα λάθη μας και να δουλεύουμε πάνω σε αυτά. Τέτοιοι αγώνες είναι διαφήμιση για το βόλεϊ και μας κάνουν καλύτερους.

Χάσαμε ένα βαθμό, αλλά κρατάμε τη νίκη. Δε μου άρεσε που στο 13-7 του πέμπτου σετ δεν κάναμε ότι έπρεπε για να τελειώνουμε τον αγώνα. Σε αυτό το επίπεδο, το να χάνεις τέτοιες διαφορές στο σκορ είναι απαγορευτικό».

Ο Γιώργος Χριστόπουλος δήλωσε πως: «Δεν είμαι ευχαριστημένος από την ήττα. Μετά τον Φοίνικα, για δεύτερο αγώνα δεν παίρνουμε τους βαθμούς που θα μπορούσαμε, κυρίως από δικά μας λάθη. Από την άλλη, έχω καλά λόγια να πω για τους παίκτες μου και για την προσπάθεια τους. Κρατήσαμε την τακτική μας, προηγηθήκαμε 1-0 σετ και δεν αφήσαμε το ματς όταν χάναμε με 13-7 στο πέμπτο σετ.

Μην ξεχνάμε πως παίζαμε στην έδρα του πρωταθλητή. Αυτά είναι θετικά στοιχεία από μία ομάδα που έχει δύο μήνες ζωής και έχει 20χρονους αθλητές. Ο ΠΑΟΚ είχε πολλές επιλογές από τον πάγκο κι αυτό τον βοήθησε. Εμείς ξεκινήσαμε με στόχο την παραμονή και παίξαμε στα ίσια τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ. Αυτό μας δίνει κουράγιο για τη συνέχεια». *Πηγή: sport-fm.gr*