Τετάρτη 18 Νοεμβρίου 2015

Βασίλισσα ξανά!!

Βασίλισσα ξανά!Με νταμπλ-ντάμπλ του Μαυροκεφαλίδη (28π. 10 ριμπ.), με τον Μαλίκ Χέρστον να κάνει το καλύτερο φετινό παιχνίδι του με 16 και με τον πάγκο της ΑΕΚ να δίνει πολλές λύσεις η ΑΕΚ πέρασε από τη Ρωσία, πήρε εκδίκηση για την ήττα της πρεμιέρας από την αντίπαλο της σε ένα δραματικό ματς που κρίθηκε στην παράταση (μετά το 70-70 του κανονικού αγώνα) με 82-78. Μεγάλο ματς κι από τον Μίλαν Μιλόσεβιτς με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, καθοριστικός Καλαμπόκης στην παράταση. Ο Γουόρεν αγωνίστηκε μόνο 8:43. Σούπερ Κούπερ με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Η «Ένωση» πήρε το 4ο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα, με τη νίκη μέσα στη Μόσχα 82-78 στην παράταση, επί της Κράσνι για να φτάσει στο 4-2 και ν’ απέχει μια ανάσα από την πρόκριση στους 32.

Άλλη μια κακή εκκίνηση από την ΑΕΚ σε πρώτο δεκάλεπτο έφερε την «Ένωση» σε μειονεκτική θέση, καθώς προηγήθηκε 6-0 η Κράσνι. Η ΑΕΚ το μάζεψε σε 10-8, όταν ο Σάκοτα πέτυχε δύο απανωτά τρίποντα για να ξεκολλήσει την ομάδα στο σκορ, αλλά από εκεί και μετά ένα σερί 8-0 των Ρώσων έφεραν το 18-8. Η «Ένωση» τουλάχιστον έκλεισε την διαφορά στο -8 22-14 μετά την πρώτη περίοδο με καλάθι του Κατσίβελη, που έγινε μόλις ο 3ος παίκτης σε αυτό το δεκάλεπτο που σκόραρε.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην 2η περίοδο, με τον Μιλόσεβιτς να σημειώνει τέσσερις πόντους και το σερί μαζί με το καλάθι στο τέλος της πρώτης περιόδου, να κάνει ένα συνολικό 8-0 για το 22-20. Η Κράσνι πήγε να ξεμακρύνει με το 26-20, όμως τα καλάθια του Μιλόσεβιτς και του Κάρτερ, έφεραν πάλι την ΑΕΚ σε απόσταση βολής με 26-24, 5:37 πριν το τέλος. Ο Μαυροειδής με φόλοου κάνει το 26-26 και φέρνει για πρώτη φορά το ματς σε ισοπαλία ακριβώς στα μισά της 2ης περιόδου. Πρώτο προβάδισμα για την ΑΕΚ με Κάρτερ 29-30. Το προσεκτικό μαρκάρισμα του Κούπερ που υποχρεώθηκε σε τρία λάθη σε αυτή την περίοδο, φέρνει αποτέλεσμα.Με δύο απανωτά καλάθια από Μαυροειδή και Κάρτερ οι «κιτρινόμαυροι» φτάνουν σε διαφορά με τρεις 31-34, πριν ο Χάμιλτον γράψει το 33-34 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Κάρτερ, Μιλόσεβιτς και Μαυροειδής σημείωσαν από έξι πόντους σε αυτή την περίοδο, για να φέρουν την «Ένωση» στο προβάδισμα.

Ο Ντράγκαν Σάκοτα με την έναρξη του β’ μέρους ξεκινάει τον Φίλιπ Σκραμπ που βάζει δύο απανωτά καλάθια και φέρνει την διαφορά στο +5 33-38 και λίγο αργότερα για πρώτη φορά στο +7 με καλάθια από τον Χέρστον και τον Μαυροκεφαλίδη, 8:49 πριν το τέλος, για ένα επιμέρους 8-2. Απαντάει με ένα 5-0 η Κράσνι για να μειώσει στο καλάθι 40-42. Στα μισά της γ’ περιόδου, ο Σάκοτα συμπληρώνει τέσσερα φάουλ, όμως η ΑΕΚ ξαναφτάνει στο +7 με τρίποντο του Χέρστον (40-47), 5:07 πριν το φινάλε, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης κάνει το 42-50 με γκολ-φάουλ,4:41 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο σεληνιασμένος Χέρστον στην 3η περίοδο, με πέντε συνεχόμενους φέρνει την διαφορά στο +11 (44-55), για να τελειώσει η περίοδος στο +9 για την ΑΕΚ, 57-48.

Η Κράσνι κάνει ένα σερί 5-0, για να πλησιάσει στους 4 (57-53), όμως ο Μιλόσεβιτς και ο Χέρστον ξεκολλάνε την «Ένωση» στο σκορ κι ένα τρίποντο του Βόσνιου φέρνει πάλι την διαφορά στους 9, (64-55) 6:23 πριν το τέλος. Κάπου εκεί ήταν ο Ντι Τζέι Κούπερ που πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τρία δικά του τρίποντα, φέρνει το ματς στο 66-66, με την ΑΕΚ να σκοράρει μόνο ένα δίποντο με τον Μαυροκεφαλίδη. Ο σέντερ της «Ένωσης» με δύο βολές δίνει προβάδισμα με 68-66, όμως ο Τζόνσον ισοφαρίσει με άλει-ουπ κάρφωμα σε 68-68. Απώλεια της μπάλας από τον Μαυροκεφαλίδη και λέι-απ του Ζάιτσεφ για το 70-68, για να έρθει ο Μαυροκεφαλίδης 17’’ πριν το τέλος και να ισοφαρίσει σε 70-70. Το ματς οδηγήθηκε σε παράταση αφού ο Κούπερ αστόχησε σε μακρινό τρίποντο στο φινάλε.

Η παράταση ξεκινά με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα με βολές του Μαυροκεφαλίδη και με τον Γιάννη Καλαμπόκη να παίρνει δύο κρίσιμα ριμπάουντ και να βάζει ένα παλικαρίσιο λέι-απ, παίρνει αέρα με τέσσερις 70-74, 2:58 πριν τη λήξη. Ο Κούπερ με μια βολή και ένα δίποντο ισοφαρίζει σε 74-74. Ο Χέρστον με κάρφωμα δίνει ξανά προβάδισμα στην «Ένωση», με 76-74, η Κράσνι ισοφαρίζει με τον Κούπερ σε 76-76, όμως ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με καλάθι και φάουλ θα γείρει την πλάστιγγα στην πλευρά της «Ένωσης» 23’’ πριν το τέλος. Η ΑΕΚ θα πάρει και την κατοχή, και ο σέντερ της ΑΕΚ με δύο ακόμα εύστοχες βολές του, θα ανεβάσει την διαφορά στους 5, 76-81 στα 13’’ πριν τη λήξη. Η Κράσνι μείωσε σε 81-78, αλλά μία βολή του Καλαμπόκη 4.5’’ πριν το φινάλε σφράγισε τη νίκη της «Ένωσης» με 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 33-34, 48-57, 70-70, 78-82 (παράταση)

AEK: Γουόρεν, Κατσίβελης 2, Χέρστον 16 (2), Σάκοτα 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 28 (10ριμπάουντ, 10/17 δίποντα, 8/8 βολές), Κάρτερ 6, Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς 11(1)(9ριμπάουντ), Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 6, Σκραμπ 4

Κράσνι: Κούπερ 27 (4) (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σοκόλοφ 8, Χάμιλτον 16 (1), Βόιτιουκ 2, Τζόνσον 17 (1), Γκουίν 2, Τκατσένκο 2, Ζάιτσεφ 4 *Πηγή: sport-fm.gr*