Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015

Μεγάλη Μπάγερν!!

Μεγάλη Μπάγερν

Μια εντυπωσιακή Μπάγερν νίκησε με 82-69 τη Στρασμπούρ στη Γαλλία, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και απέκτησε πλεονέκτημα για την πρόκριση στους «16».

Η Μπάγερν νίκησε με 82-69 τη Στρασμπούρ στη Γαλλία, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 4-4 το ρεκόρ της στον πρώτο όμιλο και απέκτησε πλεονέκτημα για την πρόκριση στους «16» απέναντι στους Γάλλους και τη Ρεάλ, όμως όλα αναμένεται να ξεκαθαρίσουν την τελευταία αγωνιστική.

Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς απέκτησαν από νωρίς μια διαφορά και την έφτασαν στο +20 στη δεύτερη περίοδο και δεν απειλήθηκαν στη συνέχεια.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μπράιαντ με 17 και Τόμπσον με 14 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λελούπ με 11 πόντους.

Τα ποσοστά των φιλοξενούμενων στα δίποντα τους έδωσαν υπεροχή από το πρώτο λεπτό. Πέρα από το 2-0, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να προηγηθούν ξανά κα οι Βαυαροί, με πρωτεργάτες τους ξένους τους, άρχισαν να αποκτούν διαφορά πάνω από +10 και πάνω, tφτάνοντας μέχρι το +19.

Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Βενσάν Κολέ έκαναν ένα επιμέρους σκορ 29-16 και μείωσαν στο -10, όμως δεν άντεξαν να «κυνηγήσουν» περισσότερο τους αντιπάλους τους, οι οποίοι έβρισκαν τις λύσεις με τους Αμερικανούς τους και διατήρησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 15-21, 29-48, 40-66, 69-82

Στρασμπούρ (Κολέ): Κόλινς 5, Μπομπουά, Λακόμπ 8, Λελούπ 11 (5ασ), Κάμπελ 8, Ντίλκινα 3, Φοφανά 7, Γκολούμποβιτς 10, Ουίμς 7, Χάουαρντ 10 (4ρ)

Μπάγερν (Πέσιτς): Ρίβερς 10, Τόμπσον 14 (8ρ), Ρενφό 8 (7ασ), Μίσιτς, Τζέντοβιτς 10 (3ασ), Τσίπσερ 4, Σαβάνοβιτς 7 (10ρ), Γκαβέλ 3, Τέιλορ 9, Μπράιαντ 17 (7/11 σουτ)