Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015

Αχ και… Γκλάντμπαχ!! (video)

Αχ και… Γκλάντμπαχ! (video)

Τέτοιο κάζο και μάλιστα εντός συνόρων ούτε που το φανταζόταν. Η Μπάγερν έζησε εφιάλτη στο «Borussia Park», όπου είδε την Γκλάντμπαχ να την υποχρεώνει στην πρώτη της ήττα με το εμφατικό 3-1.

Κατραπακιά για την Μπάγερν στο «Borussia Park». Οι Βαυαροί, επηρεασμένοι από τις σημαντικές απουσίες, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στην φετινή Bundesliga με σκορ 3-1 από την Γκλάντμπαχ.

Ματς για γερά νεύρα στο πρώτο ημίχρονο με το παιχνίδι να παίζεται από τους δύο… πάγκους. Στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι πήραν περισσότερα ρίσκα και οι παίκτες του Σούμπερτ το εκμεταλλεύτηκαν. Με σκόρερ των Βεντστο 54ο λεπτό η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ. Η Μπάγερν πίεσε, ζόρισε την άμυνα το Σόμερ, που όμως άντεξε και «χτύπησε» ξανά. Τα «πουλάρια» με τον Στιντλ στο 66’ έκαναν το 2-0 και με τους Βαυαρούς «ζαλισμένους» έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Τζόνσον, δύο λεπτά αργότερα (68’). Το γκολ της τιμής για την ομάδα του Γκουαρντιόλα σημείωσε ο Φρανκ Ριμπερί στο 81’ φτάνοντας τα 105 τέρματα στην 300ή του συμμετοχή.

Συνεχίζει να ζει με το ευρωπαϊκό όνειρο η Χέρτα. Οι Βερολινέζοι επικράτησαν 2-1 στην πρωτεύουσα κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν, που για ακόμη ένα ματς δεν είχε καλή εικόνα, ενώ αγωνίστηκε από το 17ο λεπτό με αριθμητικό μειονέκτημα.
Από τα υπόλοιπα μεσημεριανά ματς το Σάββατο ξεχώρισε η τεράστια νίκη της Μάιντς στην έδρα του Αμβούργου με σκορ 3-1.