Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015

Ο Κολοσσός είναι εδώ!!!

Ο Κολοσσός είναι εδώ!

Στοπ στο αρνητικό σερί των τριών ηττών έβαλε –με εντυπωσιακό τρόπο- ο Κολοσσός Ρόδου, συντρίβοντας 94-73 τον Κόροιβο Αμαλιάδας, στο Βενετόκλειο.

Ήττες… τέλος για τον Κολοσσό! Οι Ροδίτες προέρχονταν από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, ωστόσο επέστρεψαν στις νίκες με εμφατικό τρόπο, συντρίβοντας 94-73 τον Κόροιβο, στο Βενετόκλειο.

Έξι παίκτες των Ροδιτών τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Ρέλεφορντ και Άχονεν να ήταν πρώτοι σκόρερ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την ομάδα της Αμαλιάδας ξεχώρισε ο Ντέιβις με 16 πόντους.

Με καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να ήταν κοντά στο σκορ ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Κολοσσός ήταν αυτός που διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα από νωρίς (7-5), το οποίο κατάφερε να φτάσει στο +5 (13-8). Περίπου στα μισά, ο Κόροιβος αντέδρασε, μειώνοντας στον πόντο (15-14), ωστόσο οι Ροδίτες μέσω της καλής τους άμυνας, αλλά και τον «καυτό» Λαρεντζάκη πήγαν στο +8 (24-16). Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν δύο εύστοχες βολές του Βασιλόπουλου για το 24-18.

Ο Κόροιβος μπήκε πολύ δυνατά στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας ένα 6-0 με δύο τρίποντα του Βασιλόπουλου για το 24-24. Ωστόσο, η «απάντηση» του Κολοσσού ήταν άμεση με ένα δικό του 11-0 (35-24). Η ομάδα της Αμαλιάδας είχε χάσει την επαφή με το καλάθι, με τους Ροδίτες από την άλλη να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να πηγαίνουν στο +15 (41-26), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι κακές επιλογές στην επίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν, με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη από την άλλη να μην σηκώνουν το πόδι από το… γκάζι, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με το μέγιστο +21 (54-33).

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι συνέχισε και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός, με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» στο +26 (67-39). Μέχρι τα μισά, ο Κόροιβος είχε σχεδόν… αποσυνδεθεί από το σκοράρισμα, με τους «θαλασσί» να ξεφεύγουν ακόμη περισσότερο (70-41). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη επαναπαύτηκαν με την ομάδα της Αμαλιάδας να κάνει ένα 9-0 (70-50) και το τρίποντο του Άχονεν να κάνει το 73-50.

Η… παράσταση του Κολοσσού συνεχιζόταν και στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς η διαφορά συντηρούνταν πάνω από τους 20 πόντους (79-54). Περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος, η χαλαρότητα επανήλθε στους γηπεδούχους, με τον Κόροιβο να το εκμεταλλεύεται αυτό και να μειώνει στους 14 πόντους (82-68). Όμως, οι Ροδίτες «ξύπνησαν» και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 94-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 54-33, 73-50, 94-73

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (1), ΜακΓκί 12, Λιούις 12 (4), Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 11, Γεωργαλλής 2, Αγγελάκος, Άχονεν 16 (4), Σαλούστρος 8.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 16 (4), Χριστοδούλου 8 (1), Χαριτόπουλος 6, Κάουνσιλ, Χάρις 10, Συνετός, Πουλιανίτης, Χάρντινγκ 8 (1), Τρότερ 8 (2), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 9, Βασιλόπουλος 8 (2).