Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2015

Κι άλλο… καμπανάκι για τον Ολυμπιακό!!

Κι άλλο… καμπανάκι για τον Ολυμπιακό!

Μετά τη μέτρια εμφάνιση κόντρα στην Αναντολού Εφές, ο Ολυμπιακός έκανε άλλη μία κόντρα στην Κηφισιά, ωστόσο αυτή τη φορά δεν την… πλήρωσε, επικρατώντας 75-73 μέσα στο Ζηρίνειο.

Με την Εφές δεν… έμαθε ο Ολυμπιακός, αλλά με την Κηφισιά δεν… έπαθε!

Για άλλη μία φορά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μετριότατοι, αλλά κατάφεραν να δραπετεύσουν με 75-73 από το Ζηρίνειο, όπου είχαν ηττηθεί πέρυσι!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Πρίντεζης με 13 πόντους, με τους Χάκετ και Στρόμπερι να είχαν από 11. Από τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Γλυνιαδάκης με 18 πόντους, με τον Λόουερι, ο οποίος έβαλε φωτιά στο ματς στο τέλος, να είχε 15.

Αφού ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε το… αντίδοτο στην αντιμετώπιση του Ανδρέα Γλυνιαδάκη, η Κηφισιά ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο από νωρίς στο ματς (8-4). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Στρόμπερι (8-8), αλλά δεν άνοιξαν το ρυθμό λόγω της καλής άμυνας των γηπεδούχων, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί για το +5 (13-8). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειχναν μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα (με τρομερή αστοχία από την περιφέρεια) και έτσι η ομάδα των βορείων προαστίων διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (16-14).

Στη δεύτερη περίοδο, άλλαξε κάπως η εικόνα του ματς. Σε θέση οδηγού στο προβάδισμα πέρασε ο Ολυμπιακός (20-22), αλλά ο Ελ-Αμίν ταλαιπωρούσε αρκετά την άμυνά του και έτσι η Κηφισιά έμενε μέσα στο παιχνίδι (26-28). Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου φαίνονταν… υπνωτισμένοι και οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά (34-30). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να γυρίσουν την κατάσταση με τα τρίποντα, όμως εξακολουθούσαν να είχαν τραγικά ποσοστά (1/12 σε εκείνο το σημείο), με τα επιθετικά ριμπάουντ να τους δίνουν τη λύση για το 34-34.

Χάρη στον ορεξάτο Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +3 (36-39) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά η Κηφισιά δεν τα παράτησε και εκμεταλλευόμενη τη νωθρότητα των φιλοξενούμενων στην άμυνα, πέρασε ξανά μπροστά (42-41). Στη συνέχεια, ήταν η σειρά των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου να κάνουν το δικό τους ξέσπασμα και να πάνε στο +6 (44-50), με τη διαφορά να παγιώνεται σε αυτή την τιμή (50-56) μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός… αποφάσισε να παίξει άμυνα φτάνοντας στο +9 (51-60) και με τον Σον Τζέιμς να… ενεργοποιείται επιθετικά στη συνέχεια πήγε στο +12 (52-64). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσαν τη διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό (58-68), ώσπου τα τρίποντα της Κηφισιάς έβαλαν φωτιά στο ματς φέρνοντάς το στον πόντο (67-68), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν… κλατάρει επιθετικά και ο Λόουερι έφερε το ματς στα ίσα (69-69), με τον Πρίντεζη να τους δίνει κάποια… ανάσα (69-72). Αλλά, ο Λόουερι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά (73-72) στα 40’’ πριν τη λήξη! Εκεί, σκόραρε ο Χάκετ (73-74) και με μία εύστοχη βολή του, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με το τελικό 75-73.

Παράπονα και από τους δύο στο τέλος, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» παραπονιούνται για φάουλ του Γλυνιαδάκη στο καλάθι του Ιταλού γκαρντ που έκανε το 73-74 και οι γηπεδούχοι για φάουλ του Παπαπέτρου στον Έλληνα σέντερ, στην επόμενη φάση στα 12'' πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56, 73-75

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λόουερι 15, Στίγκερς 2, Κασελάκης 3, Χοτζ 12, Γλυνιαδάκης 18, Ελ-Αμίν 10 (2), Γκίκας 6 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 3.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8 (5ριμπ, 2ασ, 1κλεψ, 1κοψ), Στρόμπερι 11 (4ριμπ, 1κλεψ), Μιλουτίνοφ 3 (8ριμπ), Πρίντεζης 13 (1τριπ, 4ριμπ, 1ασ), Μάντζαρης 7 (1τριπ, 4ριμπ, 4ασ), Τζέιμς 6 (3ριμπ), Χάντερ 6 (3ριμπ), Τσαϊρέλης 10, Χάκετ 11 (1τριπ), Αθηναίου.