Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015

Οι αριθμοί του Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ!

Οι αριθμοί του Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ

Στατιστικά και πληροφορίες εν όψει του αποψινού (εκτός έδρας) αγώνα με τον Λεβαδειακό παρουσιάζει η επίσημη ιστοσελίδα του ΠΑΟΚ.

#3 φορές έχουν συναντηθεί οι δύο ομάδες Δεκέμβριο με γηπεδούχο τον Λεβαδειακό και τα αποτελέσματα είναι απόλυτα μοιρασμένα. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο πρώτο ραντεβού τους για τον τελευταίο μήνα του χρόνου στις 4/12/1988 με 2-1, στις 10/12/2005 αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, ενώ πέρσι ο Δικέφαλος επικράτησε με 2-1. Η αναμέτρηση αυτή τη σεζόν, όπως και πέρσι ήταν για την προτελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

#5 νίκες σε 14 εκτός έδρας αγώνες με τον Λεβαδειακό έχει ο ΠΑΟΚ και μάλιστα μόνο στη μια από αυτές έχει δεχθεί γκολ. Υπάρχουν δύο νίκες με σκορ 1-0 που είναι η πρώτη που σημείωσε στην Βοιωτία τον Μάρτιο του 1995 και μια τη σεζόν 2012-13. Μεσολάβησαν μια νίκη με 3-0 την σεζόν 2008-09 και 2-0 το 2009-10. Την περσινή περίοδο ήταν η μοναδική που νίκησε χωρίς να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, αφού ο Κονέ σκόραρε στο 80ο λεπτό και απλά μείωσε σε 2-1 (12? Τζαβέλλας – 51? Περέιρα)

#19 ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ έχουν σκοράρει κατά του Λεβαδειακού σε εκτός έδρας αγώνα, με τον Βλάνταν Ίβιτς να είναι αυτός που έχει βρει περισσότερες φορές δίχτυα με τρία γκολ. Ακολουθεί με δύο ο Στέφανος Αθανασιάδης που σημείωσε δύο γκολ στην ήττα του ΠΑΟΚ με 4-3 στις 22 Απριλίου 2012.

#3 ματς από τα 13 των δύο ομάδων έχουν τελειώσει ισόπαλα σε αναμετρήσεις που έχουν σκοράρει και οι δύο αντίπαλοι, ενώ υπάρχουν έξι ήττες του ΠΑΟΚ από τους Πράσινους εκεί. Ο Λεβαδειακός που κατάφερε να επικρατήσει την περσινή περίοδο, πάντως, δεν έχει διαδοχικές νίκες επί του ΠΑΟΚ εκτός από τα πρώτα χρόνια της παρουσίας του στην Α’ Εθνική. Οι δύο συνεχόμενες νίκες του ήταν την σεζόν 1987-88 (4-2) και 1988-89 (2-1).

#2 μόλις φορές από τις 14 που έχει αντιμετωπίσει τον Λεβαδειακό εκτός έδρας δεν έχει καταφέρει να σκοράρει ο ΠΑΟΚ εκεί. Η πρώτη ήταν την σεζόν 1993-94 (1-0) και η δεύτερη την σεζόν 2007-08 (2-0).