Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015

Ανέλαβαν δράση οι «μεγάλοι»

Μετά από μόλις δύο πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 29 στη συνέχεια και η Θάντερ νίκησε 104-98 τους Τζαζ στην παράταση. Με Γουέιντ «καθάρισε» το Μαϊάμι το Μέμφις.

Ανέλαβαν δράση οι «μεγάλοι»Έκανε το χειρότερο ημίχρονο της καριέρας του, αλλά ο Κέβιν Ντουράντ «απάντησε» με ένα από τα καλύτερα. Μετά τους μόλις δύο πόντους στο πρώτο μέρος του αγώνα με τους Τζαζ, το «πολυβόλο» της Θάντερ είχε 29 στο δεύτερο και οδήγησε την ομάδα του στο 104-98 στην παράταση. Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ πρόσθεσε 25 πόντους και 11 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους, που έφτασαν τις πέντε σερί νίκες.

Το Μαϊάμι κυνηγούσε σχεδόν σε όλο το ματς τους Γκρίζλις, ακόμη και με διψήφιες διαφορές, αλλά τελικά απέφυγε τέταρτη σερί ήττα, με 100-97. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 11-0 σερί, με τον Ντουέιν Γουέιντ να τους δίνει το προβάδισμα 21,9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Λουίς Σκόλα είχε 14 από τους 22 πόντους του στην πρώτη περίοδο και οι Ράπτορς έφτασαν πανεύκολα στο 96-76 απέναντι στους Σίξερς, που παραμένουν με μία νίκη σε 25 αγώνες.

Αναλυτικά:

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Γιούτα Τζαζ 104-98 (κ.α. 96-96) Ντουράντ 31, Γουέστμπρουκ 25 (11 ριμπ.), Γουέιτερς 13, Καντέρ 10-Χουντ 23, Χέιγουορντ 22, Μπερκς 21, Φέιβορς 14 (10 ριμπ.), Μπερκ 10.

Μαϊάμι Χιτ-Μέμφις Γκρίζλις 100-97 Μπος 22, Γκριν 16, Ντενγκ 15, Γουέιντ 14, Γουάιτσαϊντ 9 (11 ριμπ.)-Γκριν 26, Μπαρνς 13 (13 ριμπ.), Γκασόλ 12, Τσάλμερς 12, Ράντολφ 12.

Τορόντο Ράπτορς-Φιλαδέλφεια 76ερς 96-76 ΝτεΡόζαν 25, Σκόλα 22, Λάουρι 16, Τζόνσον 9-Οκαφόρ 23 (14 ριμπ.), Κόβινγκτον 15, Κανάαν 10. *Πηγή: sport-fm.gr*