Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2016

Νικητής ο Σούλης, στην… οικογενειακή κόντρα!

Νικητής ο Σούλης, στην… οικογενειακή κόντρα

Με ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ του… πατρός Σούλη Μαρκόπουλου πέρασε νικηφόρα από την Αμαλιάδα, 75-65 τον Κόροιβο του υιού, Χάρη. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Μιλένκο Τέπιτς με 16 πόντους.

Παρά τις απουσίες των εκ των πρωταγωνιστών του τη φετινή σεζόν Σχορτσανίτη και Βασιλειάδη, και το αξιόμαχο του Κοροίβου, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 75-65 στην Αμαλιάδα, για τη 12η αγωνιστική της Μπάσκετ Λιγκ. Νικητής στη μάχη των πάγκων ο πατέρας Σούλης του υιού Χάρη.

Κορυφαίος για το δικέφαλο του βορρά ο Τέπιτς με 16 πόντους, από 14 προσέθεσαν Μάρκοβιτς και Χάτσερ. Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Ντέιβις και Χάρις με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Μοιρασμένη για τις δυο ομάδες η πρώτη περίοδος, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια τον Κόροιβο να το ισορροπεί. Μάλιστα η ομάδα της Αμαλιάδας δεν πτοήθηκε από το εντυπωσιακό 15-4 με το οποίο ξεκίνησε ο δικέφαλος του βορρά, και με δικό της επιμέρους 15-0 (χάρη σε πόντους των δυο Αμερικανών της, Χάρις και Ντέιβις), έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 19-15.

Η… φόρα που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι χάθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο χρειάστηκαν σχεδόν πέντε λεπτά για να βρουν το δρόμο για το καλάθι (με τρίποντο του Χαριτόπουλου, 5:15 πριν το τέλος). Από την άλλη, με το σταγονόμετρο ήταν τα καλάθια και του ΠΑΟΚ στο ίδιο διάστημα, που σκόραρε κυρίως με βολές. Για τα υπόλοιπα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τους φιλοξενούμενους πάντως να κλείνουν το ημίχρονο στο +5 (34-29), με τρίποντο του Δέδα με τη λήξη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, και πάλι με πρωταγωνιστές τους Χάρις και Ντέιβις, ο Κόροιβος «έτρεξε» ένα μικρό σερί 8-1 περνώντας μπροστά με 41-37. Στα επόμενα λεπτά ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι. Έτσι οι δυο ομάδες πορεύονταν μαζί στο σκορ, κλείνοντας την περίοδο ισόπαλες (51-51).

Χέρι-χέρι πήγαιναν Κόροιβος και ΠΑΟΚ και στις αρχές της 4ης περιόδου, χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να πάρει ουσιαστικό προβάδισμα (57-57, 63-63). Ωστόσο από τα μέσα του δεκαλέπτου, ο δικέφαλος του βορρά με αποτελεσματικές άμυνες και ουσιαστικές επιθέσεις σημείωσε σερί 12-0 (75-63) καθαρίζοντας το παιχνίδι. Τελικό σκορ 65-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 29-34, 51-51, 65-75

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Ντέιβις 10, Σλαφτσάκης 10, Βασιλόπουλος 6, Κάουνσιλ, Χάρις 12, Πουλιανίτης 2, Χριστοδούλου, Χάρντινγκ 1, Χαριτόπουλος 9, Τρότερ 10, Γεωργάκης

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 16, Μαργαρίτης 3, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 14, Χάτσερ 14, Λιάπης 2, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9, Δέδας 11, Κόττας