Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2016

Πεινασμένα λιοντάρια!!

Πεινασμένα λιοντάρια (video)

Η Σπόρτινγκ σαφώς ανώτερη από την Πόρτο νίκησε 2-0, στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής και γύρισε στην κορυφή. Τα γκολ ο Σλιμάνι, δύο δοκάρια είχαν στην επανάληψη οι νικητές.

Συντριπτικά καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κυρίως στο β’ μέρος, όπου είχε κι άλλες ευκαιρίες για να πάρει το τρίποντο με μεγαλύτερο σκορ, η Σπόρτινγκ επέστρεψε στην κορυφή, αφήνοντας πίσω δύο πόντους την αντίπαλο τους. Ο Σλιμάνι ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τζέφερσον. Τα «λιοντάρια» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους «Δράκους».

Οι νικητές στάθηκαν άτυχοι με δοκάρι του σκόρερ τους στο 64’ (κεφαλιά) ενώ ο Κασίγιας στην εξέλιξη της φάσης απέκρουσε σουτ του Μπράιαν Ρουίς. Στο 70’ νέο δοκάρι με τον Αντριέν να σημαδεύει την αριστερή δοκό του Κασίγιας και στην επιστροφή της μπάλας ο Ζοάο Μάριο έχασε την μεγάλη ευκαιρία για να καθαρίσει το ματς. Στο 85’ ο Σλιμάνι μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπράιαν Ρουίζ, νίκησε τον Κασίγιας στο τετ-α-τετ για να ολοκληρώσει την μεγάλη νίκη της Σπόρτινγκ και να γράψει το 2-0.

Με αυτή τη νίκη η Σπόρτινγκ προσπέρασε και πήγε στους 38, η Πόρτο έμεινε στους 36. Στους τέσσερις πόντους από την κορυφή, βρίσκεται η Μπενφίκα που δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε με γκολ του Ρενάτο Σάντσες με 1-0, μέσα στην έδρα Γκιμαράες.