Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2016

Καρδιοχτύπησαν οι Γουόριορς!!

Καρδιοχτύπησαν οι Γουόριορς

Έχοντας τον Κάρι εκτός, λόγω τραυματισμού οι Γουόριορς κατάφεραν να πάρουν αλλά δύσκολα στην παράταση τη νίκη 111-108 επί των Νάγκετς στο πρώτο τους ματς του 2016.

Με μια νίκη αλλά δύσκολη ξεκίνησε το 2016 για τους Γκόντεν Στέιτς. Οι Γουόριορς είχαν στην αρχική τους πεντάδα τον Κάρι αλλά δεν τον είδαν να «βγάζει» όλο το ματς. Στο 14ο λεπτό χτύπησε στο καλάμι και με μόλις 5 πόντους υποχρεώθηκε να αποχωρήσει από το παιχνίδι και να μην καταφέρει να επιστρέψει.

Έχοντας λοιπόν, την απουσία του Κάρι καθώς και άλλους παίκτες εκτός,, λόγω τραυματισμού οι Γουόριορς ξεκίνησαν με νίκη στο 2016 αλλά και με μεγάλο άγχος. Ο Γκριν πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες και με 29 πόντους ήταν ο παίκτης – κλειδί στην τελική επικράτηση.

Καθοριστική η πρώτη περίοδος που οι Γουόριορς πήραν μια διαφορά 24 πόντων. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά αυτή, και με αντεπίθεση η οποία κορυφώθηκε στην 4η περίοδο έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί με τον Τόμσον να δείχνει σε καλή κατάσταση πήραν τη νίκη. Ο Κώστας Παπανικολάου δεν έπαιξε λόγω ενός διαστρέμματος, ενώ ο Κένεθ Φαρίντ μετά τον αγώνα διακομίστηκε στο νοσοκομείο με κολάρο, γιατί είχε δεχτεί ένα χτύπημα στον αυχένα σε διεκδίκηση ριμπάουντ στην παράταση.

Νωρίτερα το Σαν Αντόνιο πήρε τη νίκη 121-103 επί του Χιούστον με τον Όλντριτζ (24) και τον Λέοναρντ (22) να είναι οι καλύτεροι παίκτες του. Αυτή ήταν η 20η σερί νίκη για τα «σπυρούνια» στην έδρα τους.

Σε άλλο παιχνίδι που έγινε τα ξημερώματα οι Μπακς με τον Αντετοκούνμπο σε εξαιρετική βραδιά (11π. με 4/4 βολές, 2/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 9 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ. και 4 λάθη σε 30:18) έφτασαν στην επικράτηση 95-85 επί των Τίμπεργουλβς. Ο Γιάννης παραλίγο να πετύχει το double-double και μπόρεσε να δώσει σημαντικές βοήθειες στην ομάδα του που έχασε με δύο τεχνικές ποινές τον Μάγιο αρκετά νωρίς στο ματς.