Σάββατο 12 Μαρτίου 2016

Δύσκολα η Εφές στον τουρκικό εμφύλιο!!

Με πρωταγωνιστή τον Τόμας Ερτέλ που σημείωσε 21 πόντους, η Εφές πέρασε νικηφόρα, έστω και δύσκολα από την έδρα της Νταρουσάφακα με 72-68.

Δύσκολα η Εφές στον τουρκικό εμφύλιοΗ Εφές κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και με οδηγό τον Τόμας Ερτέλ που σημείωσε 21 πόντους, αλλά και του Γκρέιντζερ και Οσμάν που σημείωσαν 14 και 13 αντίστοιχα πήρε το ροζ φύλλο για την 4η νίκη της στο Top16. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 17 καλύτερος για την γηπεδούχο.

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν αρχικά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι προς το τέλος της α’ περιόδου με ένα σερί 6-0 για να προηγηθούν με τέσσερις στα 2:26 πριν το τέλος του πρώτου κομματιού του παιχνιδιού, αλλά το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο έμεινε χαμηλά με 15-13 για την γηπεδούχο Νταρουσάφακα.

Στην β’ περίοδο η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έγινε πολύ πιεστική στην άμυνα της. Αρχικά με τον Ελάια Τζόνσον και στη συνέχεια με τους Σάριτς και Ερτέλ άρχισε να ανεβάζει την διαφορά πουν έφτασε στο +8 για πρώτη φορά με τρίποντο του Ερτέλ στο 17’ (22-30). Αυτή ήταν και η διαφορά με την οποία πήγαν οι δύο αντίπαλοι για την ανάπαυλα με 34-26.
Η Νταρουσάφακα θέλει να μειώσει την διαφορά στο πρώτο δίλεπτο και τα καταφέρνει να πάει μέχρι τους με 31-34, όμως η Εφές απαντά και να ξαναφτάνει την διαφορά στο +8 υπέρ της με καλάθι του Τάιους στο 23’, ενώ στο επόμενο λεπτό με καλάθι του Τσεντί Οσμάν θα πάει την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 43-33. Ο Γκρέιντζερ με τον Οσμάν σέρνουν τον χορό στο σκοράρισμα για τη γηπεδούχο, όμως ο Σκότι Ουίλμπεκιν με τρίποντο στο τελευταίο λεπτό του γ’ δεκαλέπτου, κατεβάζει την διαφορά στο -5 για τη Νταρουσάφακα με 48-53.

Οι Ερτέλ και Γκρέιντζερ κρατάνε την διαφορά γύρω στους 7-9 πόντους για την Εφές στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας του τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Ερτέλ με δίποντο γράφει το 55-64 περίπου στα μισά του δεκαλέπτου, ενώ η φιλοξενούμενη θα προηγηθεί με 68-61 στα 3:20 πριν το φινάλε. Εκεί η Νταρουσάφακα εξαπέλυσε την τελευταία επίθεση της για να φτάσει το ματς στο καλάθι με τον Ρέντινγκ να διαμορφώνει το 68-70, 55’’ πριν το φινάλε. Ο Ρέντινγκ θα χάσει την ευκαιρία με τρίποντο να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του 7 δεύτερα πριν το τέλος και ο Ερτέλ με δύο βολές θα γράψει το 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 26-34, 48-53, 68-72 *Πηγή: sport-fm.gr*