Σάββατο 12 Μαρτίου 2016

Ο Ντιμπάλα την οδηγεί στο σκουντέτο!! (video)

Ο Ντιμπάλα την οδηγεί στο σκουντέτο! (video)

Χάρις σε μια γκολάρα (νούμερο 14 στο πρωτάθλημα) του Πάουλο Ντιμπάλα, που την οδηγεί προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, η Γιουβέντους έκαμψε την αντίσταση της Σασουόλο και παρέμεινε στην κορυφή.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Γιουβέντους -αυξάνοντας έστω και με ματς περισσότερο τη διαφορά από την δεύτερη Νάπολι στους 6 βαθμούς- που επικράτησε πολύ δύσκολα (1-0) της Σασουόλο. «Χρυσός» σκόρερ ο Πάουλο Ντιμπάλα, που έφθασε τα 14 τέρματα στη Σέριε Α και έχει πάρει από το χέρι την ομάδα του, οδηγώντας την σε ένα ακόμη σκουντέτο.

Η Γιουβέντους ήταν ανώτερη από τη Σασουόλο και κατάφερε να πετύχει το ένα και μοναδικό τέρμα στο 36ο λεπτό, όταν ο Κουαδράδο συνδυάστηκε άψογα με τον Ντιμπάλα και ο τελευταίος χωρίς φόρα, έκανε ένα μαγικό πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κονσίλι.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, ξεθάρρεψαν στο δεύτερο μέρος και σε δύο φάσεις εξ αυτών -σουτ του Σανσόνε και του Ντάνκαν- χρειάστηκε να επέμβει ο Μπουφόν για να κρατήσει το μηδέν και να μεγαλώσει το σερί της ομάδας του, σε 19 σερί ματς (18 νίκες, 1 ισοπαλία). Παράλληλα, ο Ιταλός τερματοφύλακας κατάφερε να ξεπεράσει το ρεκόρ του μεγάλου Ντίνο Τζοφ, ο οποίος δεν είχε δεχθεί γκολ για 903 λεπτά και βρίσκεται στο... κυνήγι του Σεμπαστιάνο Ρόσι, που απέχει μόλις τρία λεπτά (929').