Δευτέρα 12 Απριλίου 2010

Αλμα τετράδας η Σίτι, νέα γκέλα Λίβερπουλ

Ο Κομπανί κυνηγά τον Ονουόχα, που πανηγυρίζει το γκολ του Η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε τη Μπέρμιγχαμ με 5-1 και στρογγυλοκάθησε στην τέταρτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ, μια εβδομάδα μετά το μεγάλο ντέρμπι του Μάντσεστερ.
Ο Κάρλος Τέβες σκόραρε στο 38' με πέναλτι, που κέρδισε ο Αντεμπαγιόρ από τον Σκοτ Νταν, και στο 40' με σουτ, μετά από προσπάθεια του Ονουόχα.
Στο 42' ο Κάμερον Ζερόμ με κεφαλιά από σέντρα του ΜακΦάντεν μείωσε, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ από σέντρα του Μπέλαμι. έκανε το 3-1, σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 74' ο Νέντουμ Ονουόχα με δυνατό σουτ έκανε το 4-1, για να κλείσει το σκορ ο Αντεμπαγιόρ με σουτ από κόρνερ του Τζόνσον στο 88'.

Η απουσία του Φερνάντο Τόρες είχε και πάλι τις συνέπειές της για τη Λίβερπουλ, καθώς έμεινε στο 0-0 με τη Φούλαμ μέσα στο Ανφιλντ. Βέβαια η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, που είχε στην ενδεκάδα τον Σωτήρη Κυργιάκο, είχε τις ευκαιρίες της, αλλά όχι και τον Ισπανό, που μπορεί να τις αξιοποιήσει, όπως έκανε με τη Μπενφίκα.
Ο Μαρκ Σβάρτσερ έκανε πολλές αποκορούσεις, ενώ η Φούλαμ δεν απείλησε σε όλ τη διάρκιεα του αγώνα.