Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου 2011

2x2 χαλαρά οι Γάλλοι!!

Το Ισραήλ δεν στάθηκε ικανό να ανησυχήσει τη Γαλλία, η οποία έφτασε δια περιπάτου στη δεύτερη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ με 85-68, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.
2x2 χαλαρά οι Γάλλοι
H Γαλλία ήταν απλά πιο... ψηλή, πιο γρήγορη και πιο ποιοτική από την ομάδα του Σίβεκ, η οποία δεν μπόρεσε ποτέ να βρει λύση στη... μαύρη τρύπα των ριμπάουντ και της άμυνας. Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν από νωρίς με διψήφια διαφορά (28-14 στο 12') και δεν άφησαν τους Ισραηλινούς να τους απειλήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα, παρά τις προσπάθειες των Μπλου, Χαλπερίν και Ελιγιάχου.
Το 10-0 που έκανε η Γαλλία στο 24' έκανε το σκορ 52-35 ουσιαστικά χάρισε στην ομάδα του Βενσάν Κολέ το... μαξιλαράκι ασφαλείας που επιζητούσε, φτάνοντας χωρίς πρόβλημα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.
Τα δεκάλεπτα: 14-24, 35-42, 48-64, 68-85
Πηγή: sentra-goal.gr