Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2011

Εύκολα και με τριάρα η Νάπολι!!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις για τη φετινή Serie A η Νάπολι, που πέρασε με 3-1 από την έδρα της Τσεζένα, η οποία έπαιξε για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες.
Εύκολα και με τριάρα η Νάπολι
Οι Βεζουβιάνι προηγήθηκαν μόλις στο 3' της αναμέτρησης στο «Ντίνο Μανούτσι», όταν από τραγική εκτέλεση πλαγίου άουτ από πλευράς Τσεζένα, η μπάλα έφτασε σαν δώρο στον Λαβέτσι μέσα στην περιοχή και ο Αργεντινός επιθετικός με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 0-1.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 24' σε αντεπίθεση, ο κεντρικός μέσος, Ρομπέρτο Γκουάνα, μετά από γύρισμα του Εντερ από δεξιά, έκανε με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής το 1-1, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη ο Μπεναλουάνε της Τσεζένα αποβλήθηκε στο 55' και έκανε πιο εύκολο το έργο της η Νάπολι, που πήρε το προβάδισμα (1-2) με γκολ του Ούγκο Καμπανιάρο στο 67'.
Το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Βάλτερ Ματζάρι για το τελικό 1-3, έβαλε τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90' ο Μάρεκ Χάμσικ στέλοντας την ομάδα του στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού την Παρασκευή (09/09) Μίλαν και Λάτσιο αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.