Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2011

Δεν πειράζει, ρε μάγκες. Είστε στους "8"!!

Η Εθνική έχασε 83-67 από την ισχυρή Ρωσία, αλλά είναι σίγουρα 3η στον 6ο όμιλο και βρίσκεται ήδη στους "8" του Ευρωμπάσκετ. Με Γαλλία ή Ισπανία την Πέμπτη για μια θέση στα ημιτελικά!
Δεν πειράζει, ρε μάγκες. Είστε στους "8"!
Την ήττα με 83-67 γνώρισε η Ελλάδα από την Ρωσία σε μία βραδιά, όπου η Εθνική έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό. Παρά την ήττα όμως, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέλαβε την τρίτη θέση στον όμιλο και προκρίθηκε στους «οκτώ» και πλέον περιμένει αντίπαλο, που θα είναι η ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στον άλλο όμιλο.

Η διαφορά βέβαια των 16 πόντων δεν αποδίδει την πραγματική διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική τα... παράτησε. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην διαφορά των ριμπάουντ, η Ελλάδα είχε 22, η Ρωσία 35, αλλά και στην αστοχία μας στα τρίποντα, αφού ξεκινήσαμε με 5/5 και τελειώσαμε με 6/21. Σε καλή ημέρα βρέθηκε πάντως ο Κουφός με 15 πόντους και τρία ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Ζήσης και Φώτσης με 10 πόντους.

Μπήκαν... φορτσάτοι, «έσβησαν» Κιριλένκο
Απλά ήταν τα πράγματα στο 1ο δεκάλεπτο: 1) Παίζαμε καλή άμυνα και β) βάζαμε... γκολ! Με τον Κουφό να έχει 5 πόντους και με απόλυτη ευστοχία στα τρίποντα καταφέραμε να προηγηθούμε 16-15, αλλά και να κρατήσουμε τον Κιριλένκο στους 3 πόντους! Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με καλή ευστοχία στα δύσκολα σουτ, «ανέβηκαν» ψυχολογικά. Βέβαια, σε κανένα σημείο της περιόδου δεν μπορέσαμε να ξεφύγουμε στο σκορ, αφού οι Ρώσοι έβαζαν πόντους με δεύτερες επιθέσεις.

Εμείς τρίποντα, αυτοί Μοζγκόφ!
Το σκορ... ψιλοέφυγε στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά δεν χαλαστήκαμε με εξαίρεση τους 11 πόντους που "φάγαμε" από τον Μοζγκόφ στη ρακέτα. Με καλή άμυνα και 5/6 τρίποντα παρακαλώ (!) φτάσαμε και στο +5 (38-33). Μέσα σε 2 λεπτά το +5 έγινε... -2 (38-40) και τα τρίποντα 5/9, με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο 39-42 και τον Μοζγκόφ να κάνει όλη τη ζημιά με δεκατρείς πόντους. Για την Ελλάδα στο πρώτο μέρος... τράβηξαν το κουπί οι Φώτσης και Ζήσης με οκτώ πόντους, ο πρώτος μάλιστα είχε τρία ριμπάουντ και ο δεύτερος δύο ασίστ, ενώ επτά πόντους είχε σημειώσει ο Κουφός. Εξίσου καλή παρουσία είχε πάντως και ο Μπουρούσης, με πέντε πόντους, τρία ριμπαόυντ και τρεις ασίστ, ενώ ο Καλάθης ήταν άποντος!

Δικά μας λάθη και αστοχία...

Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά και με πόντους από Κουφό και Μπράμος μείωσε σε 43-44. Στο σημείο αυτό όμως... ξύπνησε ο Κιριλένκο, που με τρίποντη «βόμβα» έκανε το 43-47. Αυτό ήταν το μεγάλο πρόβλημα για την Εθνική, καθώς ο NBAερ των Ρώσων μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατάφερε να μειώσει σε 49-52, όμως στην συνέχεια οι αντίπαλοί μας ... πάτησαν γκάζι και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά δικά μας άστοχα τρίποντα και τα επιθετικά τους ριμπάουντ, προηγήθηκαν με 49-58. Μάλιστα, σύμφωνα με την εικόνα του ματς μέχρι εκείνη τη στιγμή, το +9 ήταν... κολακευτικό. Αν και η Ελλάδα μείωσε σε 55-60, το δεκάλεπτο έκλεισε με την Ρωσία να προηγείται 65-57.

Δεν έμπαινε με τίποτα το τρίποντο

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Ελλάδα συνέχισε να αστοχεί στα τρίποντα, με αποτέλεσμα στο 31' μετά το 5/5 να έχει εννιά σερί σουτ από τα 6.75' στη στεφάνη! Τα χαμένα σουτ, σε συνδυασμό με τα λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας μας κρατούσαν σε... απόσταση. Στο 35' ο Κουφός με ένα δύσκολο καλάθι μείωσε σε 64-69, ωστόσο οι Ρώσοι άμεσα έκαναν το 64-71 για ακόμα μία φορά με διπλή επίθεση. Το πρόβλημα στα ριμπάουντ ήταν τεράστιο, καθώς σε εκείνο το σημείο η Ρωσία είχε 31 και η Εθνική 20. Στα τελευταία λεπτά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έψαξε την ανατροπή με τρίποντα, τα οποία όμως δεν έμπαιναν και έτσι φτάσαμε στο 83-67 για τους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 39-42, 57-65,  83-67

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 39-42, 57-65, 67-83

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 5, Ζήσης 10, Βασιλειάδης, Καλάθης 7, Φώτσης 10, Παπανικολάου 3, Μαυροειδής 4, Μπράμος 8, Κουφός 15, Σλούκας, Καϊμακόγλου 5.

Ρωσία (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς 6, Μοζγκόφ 19, Μπίκοφ 4, Φριτζόν 6, Σβεντ 15, Σαμπάλκιν, Χριάπα 11, Αντόνοφ, Μόνια 6, Πονκρασόφ 3, Κιριλένκο 13.

πηγή: sportdog.gr