Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου 2011

Στο τέλος τον ...Εργοτέλειωσε!!

Ο ΠΑΟΚ, παρότι έμεινε με 10 από ανοησία του Αρίας, σκόραρε, κράτησε το "διπλό" ως το 85΄, ωστόσο έφυγε από το Ηράκλειο χωρίς βαθμό, αφού ο Εργοτέλης με δύο γκολ στο φινάλε τον νίκησε 2-1!
Στο τέλος τον ...Εργοτέλειωσε!
Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, ο Εργοτέλης επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ στην Κρήτη και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στο 68' με τον Μπαλάφα, αν και έπαιζε με δέκα παίκτες, ωστόσο οι Κρητικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο πίεσαν πολύ και έκαναν την ανατροπή με ένα υπέροχο γκολ του Λεάλ στο 85' από απευθείας φάουλ και μία κεφαλιά του Μπούντιμιρ στο 87'. Σημείο «κλειδί» όμως του ματς ήταν η ανόητη κόκκινη κάρτα του Αρίας στο 54'.

Πίρσον – ΠΑΟΚ, σημειώσατε... χ!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μόλις στην πρώτη του ευκαιρία στο τρίτο λεπτό. Ο Λίνο έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, ο Βιεϊρίνια... έπιασε στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων, όμως βρήκε με το γόνατο την μπάλα δύο μετρά μπροστά από την εστία και ο Πίρσον μπόρεσε να αποκρούσει. Ο Πορτογάλος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του «Δικεφάλου» και στο 17' είχε άλλη μία καλή στιγμή, όταν απέφυγε πολύ όμορφα τον αντίπαλο του μέσα στην περιοχή, έκανε και το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στα επόμενα λεπτά ο Εργοτέλης ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο αυτοί που είχαν την... τεράστια ευκαιρία ήταν οι φιλοξενούμενοι στο 29'. Μετά από τραγικό λάθος του Γιαλούση ο Σαλπιγγίδης δέχθηκε ολομόναχος την μπάλα στο πέναλτι, όμως ο Πίρσον βγήκε γρήγορα και απέκρουσε. Στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Ίβιτς κόντραρε σε αμυντικό, ενώ το δυνατό σουτ του Μπαλάφα έδιωξε εντυπωσιακά και πάλι ο Πίρσον. Ο Γερμανός πορτιέρο ήταν και ο πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου για τους Κρητικούς, οι οποίοι την μόνη φορά που απείλησαν τον ΠΑΟΚ ήταν στο 30', με τον Βίσιο να αστοχεί από κοντά με κεφαλιά.

Ο... ανόητος Αρίας και ο... σκόρερ Μπαλάφας

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά δεν ήταν καλός. Το ματς... άναψε στο 54', όταν ο Αρίας δέχθηκε μία... χαζή δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Ο Κολομβιανός που είχε «κιτρινιστεί» στο πρώτο ημίχρονο για χέρι, τράβηξε χωρίς λόγο από την φανέλα στη μεσαία γραμμή τον Λεάλ και δικαίως αποβλήθηκε. Η εξέλιξη αυτή ανέβασε το ηθικών των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης δύο εξαιρετικές ευκαιρίες αμέσως μετά. Στο 55' το σουτ του Φραγκουλάκη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, ενώ στο 59' ο Λεάλ αυτή την φορά σούταρε ελάχιστα άουτ.

Η απάντηση όμως του ΠΑΟΚ ήταν άμεση, καθώς στο 60' ο Βιεϊρίνια απείλησε με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως δεν σημάδεψε σωστά και έστειλε την μπάλα άουτ. Παρόλα αυτά, ο «Δικέφαλος» συνέχισε στα επόμενα λεπτά να πιέζει και τελικά στο 68' έφτασε στο γκολ. Ο Λίνο, που ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης, εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Μπαλάφας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του “Μπάφι” στην τρέχουσα σεζόν, καθώς είχε σκοράρει και στο εκτός έδρας παιχνίδι του “Δικεφάλου” με την Καρπάτι για το Γιουρόπα Λιγκ.

Γκολάρα Λεάλ, ανατροπή με Μπούντιμιρ!

Το τελευταίο 20λεπτο ανήκε κυρίως στον Εργοτέλη, ο οποίος εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό του πλεονέκτημα βγήκε μπροστά και πίεσε πολύ. Οι Κρητικοί απείλησαν αρχικά με κάποια μακρινά σουτ, ωστόσο το γκολ ήρθε από στημένη φάση. Στο 85' ο Λεάλ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή νίκησε τον Κρέσιτς και έκανε το 1-1. Πριν όμως προλάβουν καλά – καλά να πανηγυρίσουν την ισοφάριση, οι Κρητικοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Δύο λεπτά αργότερα, στο 87' ο Ρομάνο έβγαλε την σέντρα και ο Μπούντιμιρ με κοντινή κεφαλιά «έγραψε» το 2-1 για την ολική ανατροπή! Στα λεπτά που απέμεναν ο ΠΑΟΚ κυνήγησε την ισοφάριση, έχασε με μία καλή ευκαιρία με τον Ρομπέρ στο 93', ωστόσο το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.
ΣΚΟΡΕΡΣ: 85' Λεάλ, 87' Μπούντιμιρ - 68' Μπαλάφας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στυλιάρας (Αιτ/νίας)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 54' Αρίας (2η κίτρινη)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20' Ρομάνο, 23' Μπούντιμιρ, 35' Χίμπλινγκερ, 46' Γιοβάνοβιτς, 74' Λεάλ - 31' Αρίας, 50' Μπαλάφας, 82' Λίνο
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πίρσον, Γιαλούσης, Βίσιο, Γιοβάνοβιτς (79' Κουτσιανικούλης), Χίμπλινγκερ, Σαρρής (62' Ολίσε), Τζούνιορ, Φραγκουλάκης (79' Μπέτο), Λεάλ, Ρομάνο, Μπούντιμιρ.
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Ετο, Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Μπαλάφας, Αρίας, Γεωργιάδης (60' Λαζάρ), Βιεϊρίνια, Ίβιτς (88' Παπάζογλου), Σαλπιγγίδης (71' Ρομπέρ).
Το Live του sportdog:

90+4' Τέλος της αναμέτρησης

93' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.
Σουτ του Ρομπέρ, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

88' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Παπάζογλου στην θέση του Ίβιτς
87' Γκολ για τον Εργοτέλη. Ο Ρομάνο βγάζει την σέντρα και ο Μπούντιμιρ με κοντινή κεφαλιά κάνει το 2-1. Ανατροπή για τους Κρητικούς
85' Γκολ για τον Εργοτέλη. Ο Λεάλ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς και κάνει το 1-1

83
' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Μακρινό σουτ του Ολίσε, ο Κρέσιτς χάνει αρχικά την μπάλα αλλά στη συνέχεια την μπλοκάρει.

82' Κίτρινη κάρτα στον Λίνο

80' Μακρινό σουτ του Μπέτο, η μπάλα άουτ.

79' Αλλαγές για τον Εργοτέλη. Κουτσιανικούλης αντί Γιοβάνοβιτς και Μπέτο αντί Φραγκουλάκη.
74' Κίτρινη κάρτα στον Λεάλ

70' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ρομπέρ στην θέση του Σαλπιγγίδη

68' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο εκτελεί το φάουλ από τα πλάγια και ο Μπαλάφας με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1
62' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Ολίσε στην θέση του Σαρρή

60' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο κάνει την σέντρα – σουτ, ο Πίρσον αποκρούει, όμως στην συνέχεια της φάσης οι αμυντικοί του Εργοτέλη κάνουν λάθος και η μπάλα πάει στον αφύλαχτο Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος από το ύψος της μεγάλης περιοχής επιχειρεί το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία
60' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λαζάρ πέρασε στην θέση του Γεωργιάδη

59' Νέα ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Λεάλ αποφεύγει πολύ ωραία μέσα στην περιοχή τον Λίνο, κάνει και το σουτ, όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι

55' Καλό σουτ του Φραγκουλάκη, η μπάλα λίγο άουτ!

54' Κόκκινη κάρτα. Ο Αρίας παίρνει μία... χαζή αποβολή. Τραβάει τον Λεάλ από την φανέλα στο κέντρο και με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβάλλεται. Η πρώτη κίτρινη ήταν για χέρι

50' Κίτρινη κάρτα στον Μπαλάφα για χέρι

46' Κίτρινη κάρτα στον Γιοβάνοβιτς για τράβηγμα στον Βιεϊρίνια

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+2' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

44'
Ο Λίνο φέρνει συνεχώς την μπάλα στην περιοχή του Εργοτέλη είτε με σέντρες είτε με στημένα, ωστόσο δεν δημιουργείται φάση.

31' Κίτρινη κάρτα στον Αρίας για χέρι

30' Πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Κεφαλιά του Βίσιο από κοντά, η μπάλα λίγο άουτ.

29' Φοβερή φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιαλούσης δεν υπολογίζει καλά και... πέφτει χωρίς να βρει την μπάλα μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα ο Σαλπιγγίδης να βγει ολομόναχος στο σημείο του πέναλτι. Κάνει το σουτ, όμως ο Πίρσον βγαίνει γρήγορα και αποκρούει. Στην συνέχεια της φάσης ο Ίβιτς σουτάρει εντός περιοχής, όμως η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό, ενώ ακολούθησε σουτ του Μπαλάφα, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο πορτιέρο των Κρητικών.
23' Κίτρινη κάρτα στον Μπούντιμιρ για φάουλ στον Λίνο

20' Κίτρινη κάρτα στον Ρομάνο για φάουλ πάνω στον Βιεϊρίνια

17' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια... χαζεύει τον αντίπαλο αμυντικό, κάνει και το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

10' Απειλητικός στα τελευταία λεπτά ο Εργοτέλης. Ο Λεάλ μπαίνει ωραία στην περιοχή, κάνει και το σουτ, όμως ο Κοντρέρας κόβει με προβολή.

3' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο κάνει την σέντρα από αριστερά, ο Βιεϊρίνια πετάγεται και δύο μέτρα από την εστία βρίσκει την μπάλα με το γόνατο, όμως ο Πίρσον είναι σε ετοιμότητα και αποκρούει εντυπωσιακά

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Oι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Κρέσιτς, Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Έτο, Μπαλάφας, Αρίας, Ίβιτς, Γεωργιάδης, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πίρσον, Βίσιο, Ρομάνο, Τζούνιορ, Γιαλούσης, Χίμπλινγκερ, Σαρρής, Γιοβάνοβιτς, Φραγκουλάκης, Μπούντιμιρ, Λεάλ