Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου 2011

Tο παλεύουν οι Φινλανδοί!!

Η Φινλανδία νίκησε με 87-73 τη Γεωργία και παραμένει ζωνταντή στο κυνήγι της πρόκρισης στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Κορυφαίοι για την ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν οι Κοτί (12π, 7ριμπ) και Κοϊβίστο (14π). Αποκλείστηκε η Γεωργία.
Tο παλεύουν οι Φινλανδοί

Πλέον, η Φινλανδία θέλει μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Σλοβενία για να βρεθεί στους "8" της διοργάνωσης. Οι Γεωργιανοί μετά από αυτή την ήττα αποκλείστηκαν ενώ πέρασε και η Εθνική Ελλάδος στην επόμενη φάση.
Το πρώτο εφτάλεπτο του αγώνα κύλησε στους ρυθμούς των Γεωργιανών. Το παιχνίδι είχε πολύ αργό τέμπο, οι επιθέσεις των δύο ομάδων-συνήθως-δεν έβρισκαν στόχο και έτσι το πρώτο εφτάλεπτο τις βρήκες στα ίσα (9-9). Οι Φινλανδοί, όμως, βρήκαν ρυθμό και με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκαν 18-11 για να τελειώσει 22-13 το πρώτο δεκάλεπτο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Φινλανδοί συνέχισαν να πυροβολούν πίσω από τα 6.75, αλλά η Γεωργία κατάφερε με τον Σανικίτζε να επιστρέψει στο ματς και να κάνει το 30-30. Κόπονεν και Κοϊβίτστο με τρίποντα έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα τους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 36-33.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, υπήρξε τρίποντη εκτέλεση για τη Γεωργία. Χαφ, Κότι, Κόπονεν και Κοϊβίστο έκαναν πάρτι πίσω από τα 6.75 με αποτέλεσμα η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να μην ξανακοιτάξει πίσω της σε κανένα σημείο μέχρι το τέλος. Οι Γεωργιανοί έκαναν μια προσπάθεια μήπως και καταφέρουν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφεαν.
Οι Φινλανδοί πέρασαν μπροστά με 73-59 και στο τελευταίο πεντάλεπτο απλά συντήρησαν τη διαφορά σε διψήδια επίπεδα και έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 87-73. Πλέον, οι Φινλανδοί με νίκη επί των Σλοβένων παίρνουν την πρόκριση στους "8". Μετά τη νίκη αυτή, η Εθνική μας προκρίθηκε ήδη στην επόμενη φάση. Ακόμη και αν τις δύο τελευταίες αγωνστικές ηττηθεί από Ρωσία και Γεωργία.
Δεκάλεπτα:13-22, 33-36, 52-61, 73-87
Γεωργία: Γκαμπρελίντζε 7, Μπόισα 2, Σερμαντίνι 13 (3ριμπ), Μαρκοϊσβίλι 10 (5ριμπ, 4ασ), Χέινς 8,Σανικίτζε 16 (8ριμπ, 1ασ), Σενγκέλια 12 (6ριμπ, 2ασ), Τσικιτισβίλι 5 (2ριμπ)
Φινλανδία: Koϊβίστο 14, Νίκιλα 4, Μουούρινεν 11 (9ριμπ), Χάφ 10, Λι 5, Σαλίν 7, Κοτί 12 (7ριμπ, 2ασ), Κόπονεν 12, Μακαλάινεν 2, Ράνικο 10 (3ριμπ, 6ασ).
Πηγή: gazzetta.gr