Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2011

Primera Division: Τη «σκότωσε» με... τουφέκι (video)

Ματς-θρίλερ στο «Κορνέγια-Ελ Πρατ», με την Εσπανιόλ να παίρνει τελικά τη νίκη (1-0) απέναντι στην Χετάφε, στις καθυστερήσεις, χάρη σε γκολ του Βάλτερ Παντιάνι.

Το «τουφέκι», όπως είναι το παρατσούκλι του Ουρουγουανού επιθετικού, καθόταν επί 77 λεπτά στον πάγκο, βλέποντας τους συμπαίκτες του να προσπαθούν, αλλά να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Κάπου εκεί τον έριξε στην... μάχη, ο Μαουρίτσιο Ποκετίνο και στο 92΄ ο Παντιάνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανίκητου μέχρι εκείνη τη στιγμή Μογιά.

Στην κορυφή με... ματσάρα η Μπέτις

Παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου έγινε το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» της Σεβίλλη, με την Μπέτις να παίρνει τελικά τη νίκη με 4-3, απέναντι στην Ρεάλ Σαραγόσα και να φιγουράρει μόνη πρώτη στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Οι «βερδιμπλάνκος» ήταν... καταιγιστικοί στο πρώτο 50λεπτο όταν και προηγούνταν με 4-1, με τον Ρόκε Σάντα Κρουζ να «χτυπάει» δύο φορές (7΄, 49΄) και τους Σάλβα Σεβίγια (12΄) και Μπενιάτ (47΄) από μία, αμφότεροι με πέναλτι.

Η Σαραγόσα, που είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 στο 36΄ με τον Εφρέν Χουάρεζ, έκανε την αντεπίθεσή της, εκμεταλλευόμενη και το ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 69΄, λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Κάστο.

Μέσα σε ένα δίλεπτο (77΄, 79΄) ο Χουάν Κάρλος πέτυχε δύο γκολ και μείωσε σε 4-3, όμως, οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους σκορ, με... νύχια και με δόντια, μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν το 4x4.