Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2011

Άφησαν τον Αρη στο... μηδέν!!

Στίβεσον και Ντίμπλερ ανέλαβαν δράση όταν ο Αρης έδειχνε απειλητικός και ο Πανιώνιος κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 78-66, χάρη στην εξαιρετική του εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Άφησαν τον Αρη στο... μηδέν!
Οι κυανέρυθροι εκμεταλλεύτηκαν και πάλι τη δύναμη της Νέας Σμύρνης και άφησαν τον Αρη δίχως νίκη μετά και την 3η αγωνιστική της Α1.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και το ματς πήγε στο δικό του ρυθμό. Οι "κίτρινοι" πήγαν το ματς σε αργό τέμπο, πέρασαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και έτσι προηγήθηκαν με 11-3 μετά από τέσσερα λεπτά παιχνιδιού. Για τους γηπεδούχους, ο μόνος που έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι ήταν ο Στίβεσον. Οι "κίτρινοι" διατήρησαν τις αποστάσεις μετά από τρία λεπτά (10-17), αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης, με τους Κιζ, Ξανθόπουλο και Νάτζφεϊ να αλλάζουν τον ρυθμό, κατάφερε να μειώσει σε 19-18 με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει 26-24 υπέρ της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή.

Το δεύτερο δεκάελπτο άρχισε εντυπωσιακά για τον Πανιώνιο. Μπάρλος και Νάτζφεϊ έδωσαν βοήθειες στον Στίβεσον και ο Πανιώνιος έτρεξε ένα σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με 33-24. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Πανιώνιος ήταν ο απόλυτος άρχοντας του παιχνιδού και έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ. Έτσι, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους και το ημίχρονο να τελειώσει 46-38 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης ρίχνει και πάλι τον ρυθμό, το ματς πηγαίνει σε πολύ αργό τέμπο και έτσι η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή επιστρέφει στο ματς με τον Χρήστο Ταπούτο να είναι καταπλητικός. Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση και έτσι ο Άρης επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι με τρίποντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-56).

Ο Πανιώνιος δεν έχασε ποτέ τα ηνία και με τρίποντο του Ντίπμπλερ στο 35' έφτασε στο +7 (69-62). O Στίβεσον προσέφερε ασφάλεια και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έγραψε το 73-64, για να κάνει ο Ντίμπλερ το 75-64 στο 38' και κάπου εκεί να τελειώσουν όλα.

Δεκάλεπτα: 24-26, 46-38, 56-56, 78-66
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 4, Κιζ 8 (2), Αθανασούλας 3 (1), Στίβεσον 15 (15 ριμπ.), Ντίμπλερ 14 (4/4 τρ.), Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 3, Σαρικόπουλος 2, Νάντζφεϊ 9 (1), Μπάρλος 12 (1)

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς 5, Ταπούτος 17 (3), Τζέιμς 24 (2), Όλιβερ 9 (1), Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 2, Βεζένκοφ.

Πηγή: Superbasket.gr