Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011

Τρίτη… έτσι και αλλιώς!!

Τρίτη… έτσι και αλλιώς!
Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Ούνιξ Καζάν να εξασφαλίσει τη νίκη με 76-63 απέναντι στην… καταδικασμένη Ολίμπια Λιουμπλιάνας, για τη 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Ρώσοι είχαν εξασφαλίσει ήδη την τρίτη θέση και την πρόκριση στο TOP 16 της διοργάνωσης, ενώ οι Σλοβένοι είχαν αποκλειστεί εδώ και καιρό ως τελευταίοι στον τέταρτο όμιλο.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τέρελ Λίντεϊ, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάσου Σάλιν με 11 πόντους και 4 ασίστ.

Η Ούνιξ φόρτσαρε στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Λίντεϊ να έχει πολλά κέφια παρά το… αδιάφορο της αναμέτρησης, έχοντας ως συμπαραστάτη του τον άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού, Αλεξέι Σαβρασένκο. Από την άλλη, ο πρώην παίκτης του Ικάρου Καλλιθέας, Ντιόν Τόμπσον πάλευε μόνος του με τα… θηρία των φιλοξενούμενων. Μοιραία, ήρθε το 11-25 της πρώτης περιόδου που έμελε να καθορίσει από νωρίς τον νικητή του αγώνα, καθώς τα τρία δεκάλεπτα που ακολούθησαν ήταν ισορροπημένα.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους έξι πόντους με επιμέρους σκορ 12-4 σε 23-29 με δίποντο του Μπάζιτς που οργίαζε σε εκείνο το σημείο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω, καθώς η διαφορά έφτασε και πάλι επίπεδα διψήφιας διαφοράς με τον Γκριρ να κάνει το 29-41 με δύο βολές και να κλείνει κάπως έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι κύλησε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ούνιξ έπαιρνε διαφορές, η Ολίμπια μείωνε, αλλά όχι πάνω από τους 7 πόντους (37-44 με λέι απ του Ρόθμπαρτ). Η μέγιστη διαφορά του αγώνα ήταν το +18 για τους φιλοξενούμενους και ήταν το 46-64 με τρίποντο του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Χένρι Ντόμερκαντ, περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος, για να έρθει το τελικό 63-76.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 29-41, 41-54, 63-76

Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Φιλιπόφσκι): Καστράτι 2, Μίτσιτς, Ρόθμπαρτ 8 (10 ριμπ.), Μπλάζιτς 13 (1), Τόμπσον 10, Μούριτς 2, Σάλιν 11 (1 τρ. 4 ασ.), Μότσνικ 11 (3), Μπερτάνς 6 (1), Μόρινα.

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λίντεϊ 14 (2), Γκολόβιν, Ζαμάνσκι, Σαμοϊλένκο (4 ασ., 3 κλεψ.), Πασούτιν, Γκριρ 12 (1), Σαβρασένκο 14, Γκουμπάνοφ, ΜακΚάρτι 13 (3), Τζαβάι 4, Ντόμερκαντ 16 (3 τρ., 5 ριμπ.), Ουίλκινσον 3 (5 ριμπ.).

πηγή: sportfm.gr