Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011

Πάρτι της Ζαλγκίρις, με «οικοδεσπότη» τον Ουίμς!!

Πάρτι της Ζαλγκίρις, με «οικοδεσπότη» τον Ουίμς
Την πρόκριση στο TOP 16 της Ευρωλίγκας πανηγύρισε η Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε με σκορ 87-76 της ΚΚ Ζάγκρεμπ και κατέκτησε την 4η θέση του δεύτερου ομίλου.

Οι Λιθουανοί από το ξεκίνημα της αναμέτρησης επέβαλλαν το ρυθμό τους, με τον Σόνι Ουίμς να παίζει καθοριστικό ρόλο.

Ο Αμερικανός φόργουορντ τελείωσε το ματς με 20 πόντους, με τον Πόποβιτς να προσθέτει άλλους 17.

Από την άλλη, οι Κροάτες ήταν αδύνατο να ακολουθήσουν ο ρυθμό των γηπεδούχων, αφού είχαν στην αποστολή 10 παίκτες.

Μόνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτό φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την περίοδο να λήγει στο υπέρ της +10 (28-18). Ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε τίποτα για την ΚΚ Ζάγκρεμπ, με τους Λιθουανούς φτάνουν ακόμα και στο +21 (41-20), με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να κλείνει στο 46-29.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να διατηρείται πάνω από τους 15 πόντους και να κλείνει στο +16 (66-50). Η πρόκριση είχε σχεδόν κριθεί και οι παίκτες της Ζαλγκίρις χαλάρωσαν προς το τέλος, ωστόσο οι Κροάτες δεν κατάφεραν κάνουν την έκπληξη, με το ματς να λήγει 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-29, 66- 50, 87-76

Ζαλγκίρις (Τριφούνοβιτς): Πόποβιτς 17 (1), Λιπκεβίτσιους 3, Καλνιέτις 9 (1), Ντελινινκάιτις 2, Ράκοβιτς 2, Κλιμαβίτσιους 5 , Γιανκούνας 12 (2), Μπουτκεβίτσιους, Γιαβτόκας 10 , Κουζμίνσκας, Ουίμς 20 ( 2), Κόλινς 7(1)

ΚΚ Ζάγκρεμπ (Αντροϊτς): Μουλαομέροβιτς 10 , Μάσιτς, Σιμόν, Μπάμπιτς 17 (3), Κασούν 20 , Μέι 15 (2), Ράντσιτς 12 (2), Όζμπολτ 2, Χέιτβελτ