Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011

Σε χαλαρούς ρυθμούς!!

Σε χαλαρούς ρυθμούς
Έπαιξε όσο χρειάστηκε για να νικήσει η Σιένα. Οι πρωταθλητές Ιταλίας επικράτησαν άνετα με 79-53 της Πρόκομ Τρεφλ στο Σόποτ, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Ευρωλίγκας και τερμάτισαν πανηγυρικά στη δεύτερη θέση του γκρουπ, έχοντας ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση. Αντίθετα, οι πρωταθλητές Πολωνίας ήταν ήδη αποκλεισμένοι. Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι απέκτησαν ένα προβάδισμα στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και, στη συνέχεια, το αύξαναν σταθερά, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων στην τρίτη περίοδο.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να προηγηθούν με 5-15 στο 3.58 της πρώτης περιόδου και, στη συνέχεια, να κρατούν ένα +3 με +5, μέχρι το 1.22, όταν οι Πολωνοί με 6-1 επιμέρους σκορ ισοφάρισαν. Τελικά, ο Αραντόρι έδωσε ένα +2 στη λήξη της πρώτης περιόδου στους Τοσκανέζους.

Στη δεύτερη περίοδο, μέχρι το 7.53, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως ένα 8-0 σερί των φιλοξενούμενων τους έφερε στο +9 στο 4.41. Ο Ρακόσεβιτς έδωσε ένα +10 στο 3.55 και ο Αραντόρι ένα +12 στο 2.05 και ένα +14 στα 15’’, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Στόουνρουκ έδωσε ένα +16, όμως ένα 6-0 σερί των γηπεδούχων τους έφερε στο -10, με τη διαφορά να βρίσκεται στα επίπεδα των εννιά με 11 πόντων στη συνέχεια. Ένα 4-0 σερί της Σιένα έφερε το +15 στο 3.22. Ενα νέο σερί 8-0 των γηπεδούχων έφερε το -7, με τον Ρακόσεβιτς να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και να καταφέρνει το +6 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Πολωνοί κατάφεραν να διατηρούν τη διαφορά στα επίπεδα του +6 με +7 μέχρι το 7.48. Ένα 10-0 σερί της Σιένα έφερε το +19 στο 5.10 και, από εκεί και πέρα, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +17 και +19, όμως ένα σερί 9-0 στα τελευταία 2.30 λεπτά έφερε το τελικό +26.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Αραντόρι με 23 και Ρακόσεβιτς με 9 πόντους. Ο Νίκος Ζήσης είχε τρεις πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από την Πρόκομ, διακρίθηκε ο Χρίτσιανιουκ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 23-37, 44-50, 53-79

ΠΡΟΚΟΜ: Λαφαγιέτ 6, Σέβεριν 2, Μπλασινγκέιμ 2, Μοτεγιούνας 4, Ντιμιτρίεφ 4, Λάπετα 2, Ζαμοϊσκι 12, Σζότκα 5, Χρίτσιανουκ 16

ΣΙΕΝΑ: Ζήσης 3, Αντερσεν 6, Ρακόσεβιτς 9, Καραρέτο 4, Θόρντον 6, Ρες 8, Μικελόρι 6, Λετστάλερ 4, Στόουνρουκ 4, Αραντόρι 23, Μος 6