Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011

Είναι η καλύτερη!!

Είναι η καλύτερη!
Η μοναδική αήττητη ομάδα σε όλους του ομίλους στην πρώτη φάση της Euroleague παρέμεινε η ΤΣΣΚΑ που επικράτησε εκτός έδρας της Μάλαγα με 91-83, στην 10η και τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης. Η «ομάδα του στρατού» έκανε το 10/10 έχοντας εξασφαλίσει εδώ και καιρό την πρόκριση στο Top 16.

Πάλεψε στο πρώτο μισό η ισπανική ομάδα η οποία στο τέλος υπέκυψε στον πλουραλισμό των Ρώσων. Στην τρίτη θέση το συγκρότημα τους Τσους Ματέο που αν και ισοβάθμησε με την Ζαλγκίρις είχε πλεονέκτημα λόγω του σκορ στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Τεόντοσιτς και Κρστιτς οι κορυφαίοι των νικητών. Πέριτς και Φιτς ξεχώρισαν για την ομάδα της Ανδαλουσίας.

ΤΣΣΚΑ και Μάλαγα βάδιζαν μαζί στις δύο πρώτες περιόδους με τους γηπεδούχους να έχουν ισχνό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, 23-22, και τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο, 41-44. Με επιμέρους 11-2 οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +10 (61-71) στην τρίτη περίοδο προβάδισμα που φρόντισαν να διατηρήσει και στο τελευταίο μέρος επικρατώντας με 93-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 63-71, 83-91

Ουνικάχα Μάλαγα (Ματέο): Φιτς 16 (2), Ροντρίγκεθ 3, Ρόουλαντ 5 (1), Λίμα 1, Πέριτς 16 (7 ριμπάουντ), Γκαρμπαχόσα, Έιμπρινς 2, Φρίλαντ 16 (2), Πέιν 12, Ζόριτς 12 (8 ριμπάουντ), Σινάνοβιτς, Μπλάνκο.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 18 (3), Λαβρίνοβιτς 9, Σισκάουσκας 7 (1), Κρστιτς 14 (6 ριμπάουντ), Βορόνοφ 4, Σβεντ 12 (2), Καούν 8, Σοκόλοφ, Πονκρασόφ 13 (1), Κουρμπάνοφ 6.