Τρίτη 3 Ιανουαρίου 2012

Ιπτάμενοι και τζέντλεμεν!!

Οι Χοκς δεν επέτρεψαν στους Χιτ να χαμογελάσουν στα τελευταία λεπτά και να συνεχίσουν αήττητοι, φεύγοντας κύριοι απ' το Μαϊάμι (92-100). Σοβαροί στο τέλος Σέλτικς και Σανς.

Ιπτάμενοι και τζέντλεμεν
Γουέιντ, Τζέιμς και Μπος ανήμερα της Πρωτοχρονιάς χάρισαν στους Χιτ το ρεκόρ συλλόγου με 5-0. Η δεύτερη ημέρα του 2012 δεν ήταν εξίσου καλή γι' αυτούς, αφού οι Χοκς δεν άφησαν να συνεχιστεί το σερί.
Ο Τρέισι ΜακΓκρέιντ θυμήθηκε τα παλιά στην τέταρτη περίοδο και με τρία τρίποντα έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Ένα εξ αυτών έκανε στα -2'26'' το 93-84, για να ακολουθήσει νέο στο -1'10'' για το 96-85, την ώρα που οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ανατροπή.
Η ήττα έριξε τους Χιτ στο 5-1, ενώ τα «Γεράκια» ακολουθούν με 4-1, όσοι κι οι Μπουλς που ξεκουράστηκαν.
Τα δωδεκάλεπτα: 23-19, 50-47, 71-77, 92-100
Παραλίγο... ευεργέτες των Γουίζαρντς οι Σέλτικς
Οι Σέλτικς δεν έχουν βρει ρυθμό κι είναι εμφανές στο παιχνίδι τους. Οι Γουίζαρντς δεν έχουν βρει... νίκη και παραλίγο να την έβρισκαν.
Ο Ρέι Άλεν ήταν «καυτός» καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικοί του πόντοι βοήθησαν τους «Κέλτες» να έχουν τον έλεγχο στα κρίσιμα τελευταία λεπτά (80-80 στα -4'30'', 95-87 στο 1'30''), σστόσο, οι πρωτευουσιάνοι δεν έλεγαν να τα παρατήσουν και με καλάθι του Τζον Γουόλ μείωσαν σε 95-91 με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη. Ο Ντοκ Ρίβερς κάλεσε time out για να σχεδιάσει την επόμενη επίθεση της ομάδος του κι έκανε διάνα με τον Πολ Πιρς, αφού αρχηγός της ομάδος της Βοστόνης σταμάτησε πίσω από τα 6,75μ. κι εκτέλεσε για το 98-91 στα -30,7'', που σήμανε και το «τέλος».
Το 100-92 ανέβασε τους Σέλτικς στο 3-3, ενώ η λέξη «νίκη» παραμένει άγνωστη στην Ουάσινγκτον έπειτα από πέντε αναμετρήσεις (0-5).
Τα δωδεκάλεπτα: 23-24, 47-48, 69-70, 100-92
Σεφτέ στο Φοίνιξ με τον αγέραστο Νας οι Σανς
Οι Σανς του Στιβ Νας επικράτησαν των Γουόριορς (102-91) και πανηγύρισαν την πρώτη στο Φοίνιξ και δεύτερη συνολικά νίκη τους σε πέντε αναμετρήσεις.
Ο προσεχώς 38χρονος γκαρντ (σ.σ. 7/2/74) σημείωσε στην τελευταία περίοδο τους 13 από τους 30 πόντους των «Ήλιων» κι ήταν ο παίκτης που τους οδήγησε στη δεύτερη φετινή νίκη τους. Απ' τους Καλιφορνέζους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μόντα Έλις (18π.), που επέστρεψε στην αποστολή έπειτα την απουσία του λόγω της κηδείας της γιαγιάς του.
Πλέον αμφότερες οι όμαδες έχουν από 2-3.
Τα δωδεκάλεπτα: 25-26, 51-47, 72-69, 102-91

Mε... μαγικό Γκόρντον!
Τη νίκη με 89-78 πήραν οι Ντιτρόιτ Πίστον κόντρα στους Ορλάντο Μάτζικ, με τον Μπεν Γκόρντον να σημειώνει 26 πόντους.
Έχοντας δυνατή άμυνα και τον Μπεν Γκόρντον πρώτο σκόρερ με 36 πόντους, οι Πίστον κατάφεραν να επικρατήσουν στην έδρα τους με 89-78 των Μάτζικ και να κάνουν το 3-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους (4-2).
Τα δωδεκάλεπτα: 21-19, 44-46, 78-63, 89-78
Τα... έβαλαν και πήραν το «διπλό» οι Πέισερς
Την πέμπτη του ήττα γνώρισαν οι Νετς, καθώς οι Πέισερς πέρασαν με 108-94 από το Νιου Τζέρσεϊ. Με 21 πόντους τελείωσε το ματς ο Πολ Τζορτζ, ενώ από την άλλη ο Ντερόν Ουίλιαμς σταμάτησε στους 22.
Στο 4-1 ανέβασαν το ρεκόρ του οι Ιντιάνα Πέισερς, επικρατώντας εκτός έδρας με 108-94 των Νιου Τζέρσεϊ Νετς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερα ποσοστά ευστοχίας με αποτέλεσμα να πάρουν την νίκη ρίχνοντας τους Νετς στο 1-5!
Τα δωδεκάλεπτα: 21-29, 42-48, 64-77, 94-108
Δάγκωναν οι «λύκοι»
Εκτός από τον Μανού Τζινόμπολι, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, οι Σαν Αντόνιο Σπερ έχασαν και από ους Τίμπεργουλφς με 106-96.
Με τον Αργεντινό να αποχωρεί από το παρκέ στο τέλος της δεύτερης περιόδου κρατώντας τον καρπό του, γνώρισαν την ήττα με 106-96 από τους Μινεσότα Τίμπεργουλφς. Το διάστημα που θα μείνει εκτός ο Τζινόμπιλι θα φανεί μέσα στη μέρα όπου θα εξεταστεί από τους γιατρούς.
Οι Σπερς πάντως έπεσαν στο 3-2, με τους Τίμπεργουλφς να φτάνουν στο 2-3. Ηγέτης ξανά ο Λοβ που σημείωσε 24πόντους.
Τα δωδεκάλεπτα: 35-25, 66-59, 94-80, 106-96
Με την καρδιά του πρωταθλητή!
Οι πρωταθλητές σταμάτησαν το αήττητο των Θάντερ και με ηγέτη τον Νοβίτσκι επικράτησαν με 100-87.
Ο Νοβίτσκι πήρε από το χέρι τους Ντάλας Μάβερικς, σημειώνοντας 26 πόντους, και έσπασαν το μέχρι τώρα αήττητο των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 100-87. Η ομάδα του Ντάλας πήραν την δεύτερη νίκη τους (2-4), ενώ οι Θάντερ έπεσαν στο 5-1.
Τα δωδεκάλεπτα: 20-20, 54-47, 78-65, 100-87
Πηγή: gazzetta.gr