Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2012

Με καρδιά πρωταθλήτριας στα δύσκολα!!

Με καρδιά πρωταθλήτριας στα δύσκολα
Έδειξε την αξία της στα κρίσιμα σημεία η Μπαρτσελόνα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 4-2 της Μπέτις στο «Καμπ Νου», ενώ ισοφαρίστηκαν σε 2-2, στον αγώνα που ολοκλήρωσε τη 19η αγωνιστική της Primera Division και βρέθηκαν ξανά πέντε βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ στη δεύτερη θέση, στην απέλπιδα προσπάθεια να της «κλέψουν» τον τίτλο. Αντίθετα, οι «βερντιμπλάνκος» της Ανδαλουσίας παρέμειναν τέσσερις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και θα προσπαθήσουν να ξεφύγουν από ‘κει τις επόμενες αγωνιστικές.

Οι παίκτες του Πέπε Γκουαρντιόλα μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο τέταρτο και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, χάρη στα τέρματα των Τσάβι στο 10’ και Μέσι στο 12’. Στη συνέχεια, «κατέβησαν ταχύτητα» και έδωσαν την ευκαιρία στους Σεβιγιάνους να μειώσουν σε 2-1, χάρη στο γκολ του Κάστρο στο 32’, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν την αντίπαλη εστία, όμως σε μια αντεπίθεση ο Σάντα Κρουζ, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, έκανε το 2-2 στο 52’. Η αποβολή του Μάριο στο 70΄ για σκληρό μαρκάρισμα στον Μέσι βοήθησε τους Καταλανούς, που στο 75’ προηγήθηκαν με 3-2, χάρη στην ατομική προσπάθεια και το σουτ του Σάντσες, για το οποίο έχει ευθύνη ο Κάστο. Στο 86’, ο Μέσι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Πουγιόλ, Μαστσεράνο, Αμπιντάλ, Κουένκα (46' Αλβες), Τσάβι, Μπουσκέτς, Ινιέστα (87' Αντριάνο), Σάντσες, Μέσι, Φάμπρεγας (82' Αλκάνταρα)

ΜΠΕΤΙΣ: Κάστο, Ισιντόρο, Μάριο, Ντοράντο, Νάτσο, Σεβίγια (56' Ματίγια), Ιρινέι (46' Σάντα Κρουζ), Κάνιας, Κάστρο, Μολίνα (72' Ουστάριτζ), Μοντέρο