Κυριακή 1 Ιουλίου 2012

«Τρίποντο» για τη Σάο Πάολο!

Η Σάο Πάολο εκμεταλλεύτηκε αμυντικά λάθη της Κρουζέιρο και επικράτησε με 3-2 στο σημαντικότερο σαββατιάτικο παιχνίδι της έβδομης αγωνιστικής του Brasileirao.
Το ματς προβλήθηκε μέσω του WEB TV και περιείχε πέντε γκολ. Στο 11ο λεπτό ο Λουίς Φαμπιάνο διαμόρφωσε το 1-0, στο 15ο ο Μαρσελίνιο το 2-1 και στο 49ο ο Τζάντσον το 3-1. Στο 13ο λεπτό ο Ραφαέλ Ντονάτο μείωσε σε 2-1 και στο 53ο σε 3-2, αλλά τα δύο γκολ του αμυντικού των γηπεδούχων δεν αποδείχθηκαν αρκετά. Έτσι η Κρουζέιρο απώλεσε το αήττητό της και έμεινε στους 14 βαθμούς, ενώ η Σάο Πάολο συμπλήρωσε δώδεκα.
Παράλληλα η Φλουμινένσε κέρδισε με 2-0 τη Ναούτικο και κατέλαβε προσωρινά την πρώτη θέση του πρωταθλήματος συμπληρώνοντας 15 βαθμούς. Αμφότερα τα γκολ (30ό και 71ο) σημειώθηκαν από τον Σάμουελ, που εκμεταλλεύτηκε δύο από τις πολλές ταχύτατες αντεπιθέσεις των «φλου». Μοιραία η Ναούτικο «κόλλησε» στους επτά βαθμούς.
Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρες, η Βάσκο Ντα Γκάμα επικράτησε της Πόντε Πρέτα με 3-2 και συμπλήρωσε 16 βαθμούς, οπότε κατατάχθηκε πρώτη στο Brasileirao. O Ρότζερ των φιλοξενουμένων διαμόρφωσε το 1-0 και το 2-1 στο 16ο και στο 26ο λεπτό, αντίστοιχα. Ωστόσο ο Αλεσάντρο ισοφάρισε σε 1-1 στο 21ο και ο Έντερ Λουίς σε 2-2 στο 48ο. Στο 76ο ο Ντιέγκο Σόουζα ολοκλήρωσε την ανατροπή με πέναλτι. Έτσι η Πόντε Πρέτα έμεινε στους εννέα βαθμούς, παρά την πολύ καλή της απόδοση.